Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Šešelj predlaže nagodbu sa Legijom: Smanjite mu kaznu, sve će propjevati

šešelj legija

Šef radikala Vojislav Šešelj apeluje na nadležne državne organe da naprave nagodbu sa Miloradom Ulemekom Legijom, bivšim komandantom JSO osuđenim na 40 godina robije zbog ubistva Zorana Đinđića!

Šešelj kaže da Ulemeku treba oprostiti dio kazne ukoliko pristane da otkrije sve o atentatu na premijera, ali i da rasvijetli druge najkrupnije zločine!

Lider SRS tvrdi da Ulemek mnogo toga zna i o ubistvima Ivana Stambolića, Slavka Ćuruvije, kao i o atentatima na Vuka Draškovića u Budvi i ubistvu funkcionera SPO na Ibarskoj magistrali.

“Legija je krupan igrač koji zna mnogo važnih stvari. Nadležni bi trebalo sa njim da naprave dogovor kako bi on postao neka vrsta svjedoka-saradnika. Uostalom, da li je važnije da do kraja istražimo ubistva Đinđića, Stambolića i Ćuruvije ili da neke ljude samo držimo u zatvoru?! Iako o Ulemeku mislim sve najgore, mislim da sve treba da se ispita, svaka njegova riječ, a za svjedočenje koje bi dovelo do rasvjetljavanja zločina trebalo bi mu oprostiti dio kazne…”, kaže Šešelj za Informer.

p000005c0

Kako smo već objavili, Legija je u intervjuu za nedeljnik “Ekspres” ustvrdio da je Đinđićev ubica samo nekoliko sati poslije atentata kolima sa tablicama britanske ambasade otišao na beogradski aerodrom i neobilježenom ‘cesnom’ odletio za London.

On je takođe rekao i da ima dokaze da Đinđić nije ubijen metkom istog kalibra kojim je ranjen njegov tjelohranitelj Veruović.

Prema Šešeljevim riječima, država treba da donese poseban zakon, takozvani leks specijalis, koji bi Legiji omogućio da bude pušten prije isteka pune kazne, ali samo u slučaju da potpuno sarađuje.

“U tom leks specijalisu treba navesti da je rasvjetljavanje zločina iz devedesetih godina najviši nacionalni interes. Ukoliko država stvarno to želi, sada je pravi trenutak. Legija je za ubistvo Đinđića već odrobijao 12 godina, što je sasvim dovoljno jer su nekad maksimalne kazne bile 15 godina zatvora. Ulemek može biti od jako velike pomoći državi, ako mu ponude slobodu. Pritom, on ne može mnogo da slaže državu jer nadležni već dosta znaju, samo što do sada nisu reagovali”, podvlači Šešelj, dodajući da se godinama svaka istraga svede na to da je “Milošević stajao iza ubistava”, ali da za to nema dokaza:

“Treba saslušati i policajce Rodoljuba Milovića i Spasoja Vulevića, koji su učestvovali u hapšenju i ubijanju šefova “zemunskog klana” Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića Kuma. Oni bi tek imali šta o tome da kažu…

Rajko Danilović, advokat porodice Đinđić, na drugoj strani tvrdi da Legija ne može biti ni od kakve koristi u rasvetljavanju ubistva premijera.

“Legija je pravosnažno osuđen baš za to krivično djelo i nema razloga da se ponovo bavimo njim. I na suđenju je pričao slične bajke, ali nije imao nikakve dokaze. Čovjek je u zatvoru, pa pokušava sebi da pomogne, ali to su sve stare udbaške priče i spinovi bez uporišta u realnosti”, naglašava Danilović.

Formalno, ne može

Advokat Zoran Ateljević kaže da formalno-pravno Legija ne može biti svjedok-saradnik pošto je osuđen.

“Moglo bi eventualno da dođe do ponavljanja postupka ukoliko se pojave novi dokazi koji dovode u sumnju odluku suda. Ali ne znam da li toga ovde ima… Druga stvar bi bilo pomilovanje, što je sasvim drugi postupak”, zaključuje Ateljević.