Zagreb

Nematerijalna kulturna baština FBiH uskoro u Klovićevim dvorima

izlozba klovic

Listu je sastavilo Federalno ministarstvo kulture i sporta izdvajajući kulturne fenomene koje Federacija BiH želi nominirati i staviti na UNESCO-ovu “Reprezentativnu listu nematerijalnog naslijeđa čovječanstva”

Izložba Nematerijalna kulturna baština u Federaciji Bosne i Hercegovine iz zbirke Karmela sv. Ilije koja prikazuje dvanaest kulturnih elemenata s “Preliminarne otvorene liste nematerijalnoga kulturnoga naslijeđa/baštine FBiH” bit će otvorena od 3. do 21. jula u Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu.

Listu je sastavilo Federalno ministarstvo kulture i sporta izdvajajući kulturne fenomene koje Federacija BiH želi nominirati i staviti na UNESCO-ovu “Reprezentativnu listu nematerijalnog naslijeđa čovječanstva”, a izložba se otvara u okviru programa 53. međunarodne smotre folklora Zagreb.

To su: konjičko drvorezbarstvo, potkivanje jaja u Kreševu, umijeće izrade čipke – kera, hodočašće na Ajvatovicu – Prusac, hodočašće sv. Ivi – Podmilačje, izrada grnčarije u Liješevu, običaj košenja u Kupresu, ganga, polifoni oblik ruralne tradicije, umijeće izvođenja sevdalinke, muzičko-poetskog oblika gradske muzičke tradicije, umijeće gradnje i sviranja instrumenta karaduzen, polifoni oblik pjevanja “U tri” u Usori i skokovi sa Starog mosta u Mostaru.

Konjičko drvorezbarstvo upisano je 2017. godine na Reprezentativnu listu nematerijalnog naslijeđa čovječanstva, a običaj košenja u Kupresu je prošao proces nominacije.

Izložbu, uz Galeriju Klovićevi dvori, organiziraju Kulturni centar Travno i Kulturno-informativni centar Tomislavgrad.

Građa za izložbu Nematerijalna kulturna baština u Federaciji Bosne i Hercegovine iz etnografske zbirke Karmela sv. Ilije dio je etnografske zbirke u samostanu i duhovnom centru “Karmel sv. Ilije” na Buškom jezeru, u okolici Tomislavgrada. U zbirci se prikupljaju i čuvaju tradicijska odjeća, nakit, čipke i uporabni predmeti sva tri konstitutivna naroda – Hrvata, Srba i Bošnjaka iz cijele Bosne i Hercegovine.

Iz fundusa etnografske zbirke Karmela sv. Ilije za potrebe ove izložbe izdvojena je građa o nematerijalnoj baštini u Federaciji Bosne i Hercegovine. Izložba je multimedijalna i prikazuje dvanaest kulturnih fenomena kroz predmete izrađene tradicionalnim umijećima, prateće tekstove, umjetničke fotografije i videozapise.

Fotografije je izradio Jasmin Fazlagić, umjetnički fotograf iz Sarajeva, a videomaterijale Vidoslav Vido Bagur i Jasmin Fazlagić.

Iako su svi kulturni elementi s “Preliminarne otvorene liste” zanimljivi i zaslužuju pozornost treba istaknuti kako posebnu pozornost zaslužuju neki eksponati ili dijelovi izložbe. Između ostalih to je djevojačka soba iz Konjica koju je ručno izradio drvorezbar Hamdija Hamdo Kadić zvani Gunjo (1896.-1989.).

Sevdalinka je prikazana pod naslovom Sevdah u kući Imamovića prikazujući tri generacije pjevača iz obitelji Imamović (Zaima, Nedžada i Damira) odnosno promjene sevdalinke u različitim povijesnim razdobljima.

Posjetitelji će moći čuti i vidjeti videomaterijal možda posljednje skupine pjevačica koje izvode pjevanje “U tri” iz Usore.