Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

ima li nade?

Mogu li vlasti u BiH ograničiti cijenu peleta na 550 KM? Dodik objavio plan

dodik pelet

Tako je tona peleta lani je koštala 300-330 KM, a sada je i više od 650 KM

Domaći proizvođači pelet mogu da prodaju i po tri i po puta većoj cijeni nego na tržištu BiH zbog čega je nestašica ovog proizvoda.

Zapravo, domaći proizvođači čekaju da istekne zabrana izvoza paleta 1. novembra koju je uvelo Vijeće ministara BiH u namjeri da domaćem tržištu obezbijedi dovoljne količine zbog energetske krize u cijeloj Evropskoj uniji. Međutim, ta odluka je samo prouzrokovala nestašicu, odnosno domaći proizvođači su formirali cijenu nerealno visoku, čak sto odsto veću nego prošle sezone, piše Srpskainfo.

Tako je tona peleta lani je koštala 300-330 KM, a sada je i više od 650 KM.

Zbog toga su brojni građani odustali od grijanja na pelet i prebacili se na električnu energiju zbog čega sada “Elektroprivreda RS” očekuje veliki pritisak domaćih potrošača. Osim toga, pribojavaju se i da će doći do prekida u isporuci električne energije.

U svijetlu ovih dešavanja, član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je u petak da će proizvođačima peleta biti omogućeno da 50 odsto proizvodnje izvoze na strana tržišta, a da ostatak plasiraju na domaće tržište po cijeni do 550 KM.

Dodik je naveo da ovih dana ističe zabrana izvoza peleta, te napomenuo da se ne primjećuje da su domaćem tržištu ponuđene sve količine peleta koje su na raspolaganju.

– Cijena tone peleta danas je u Sloveniji 1.200 eura i razumljivo je što proizvođači pokušavaju da sve količine izvezu, ali to nije odgovorno prema našem stanovništvu. Zato ćemo im ponuditi da 50 odsto proizvodnje plasiraju na domaće tržište po cijeni do 550 KM, a da ostatak prodaju eksterno gdje žele i da tako ostvare ekstra zaradu – rekao je Dodik.

On je izrazio nadu da će Vijeće ministara do 1. novembra donijeti tu odluku za cijelu BiH. Dodik je napomenuo da će, ukoliko ne bude odluke, Vlada Republike Srpske donijeti mjeru prema kojoj će proizvođači peleta moći da izvezu 50 odsto proizvodnje, a da ostatak moraju da plasiraju na domaće tržište i da cijena, imajući u vidu da su dobijali repromaterijal od Republike po stimulativnim cijenama, neće moći da pređe 550 KM.