Nova šansa za kasarnu “Jajce” – hotel s pet zvjezdica i kongresni centar

Stručnjaci ga vide kao multifunkcionalni centar, od hotela do kongresnih i kulturnih prostora, koji bi mogao biti centralno mjesto prezentacije Sarajeva svijetu

Redakcija
3 min čitanja
kasarna jajce sarajevo
Kasarana Jajce propada više od dvije decenije

Sarajevo bilježi rekorde u sektoru turizma, ali ima još mnogo prostora za poboljšanje turističke ponude. Kasarna Jajce, nacionalni spomenik grada, više od dvadeset godina propada i čeka obnovu. Vlada Federacije dala je saglasnost Općini Stari Grad za upotrebu objekta i najavljuju da bi ovaj objekat mogao biti pretvoren u hotel s pet zvjezdica.

Brojku od milion turista Sarajevo ove godine premašilo u junu

Iako u augustu godinama Sarajevo bilježi pozitivne trendove, ove godine još snažniji napredak. Obično milion noćenja bude u oktobru, ali ove godine taj prag je premašen već u julu. Novi cilj je poboljšanjem ponude zadržati turiste još duže.

BIZARAN SLUČAJ Oko 50 izraelskih turista, koji borave u Sarajevu, prijavilo da su izgubili pasoš

“Već zaključno sa sedmim mjesecom premašili smo milion i 70 hiljada noćenja, to je porast preko 14 posto u odnosu na prošlu rekordnu godinu”, kaže Haris Fazlagić, predsjednik Turističkog udruženja Visit Sarajevo za FTV.

Ipak, turizam nije samo broj dolazaka. To je industrija koja zahtijeva strateško planiranje, ulaganja i jasnu viziju. Sarajevo i Kanton, poručuju stručnjaci, imaju resurse svjetskog značaja za razvoj kulturnog i eko-turizma, ali im nedostaje infrastruktura, bolje povezivanje i ulaganja.

KRCATO Popunjeni smještajni kapaciteti u Neumu, vraćaju se gosti s Dalekog istoka

“Kanton Sarajevo i Bosna i Hercegovina nikad neće biti destinacija za masovni odmor evropskih ili svjetskih građana. Naša šansa je visoko solijentna klijentela, koja troši najviše novca, a to je klijentela koja putuje radi kulturnih i eko-turističkih razloga”, objašnjava ekspert za strateški razvoj turizma Zoran Bibanović.

Kasarana Jajce kao centralno mjesto prezentacije Sarajeva svijetu

Jedan od važnih projekata u tom sistemu je i rekonstrukcija kasarne “Jajce”, državnog objekta i nacionalnog spomenika nulte kategorije. Stručnjaci ga vide kao multifunkcionalni centar, od hotela do kongresnih i kulturnih prostora, koji bi mogao biti centralno mjesto prezentacije Sarajeva svijetu.

VELIKA INVESTICIJA Lidl u objekat kod Sarajeva ugradio 40.000 kubika betona i oko milion kilograma čelika

NEMA ZIDINA Arapskom investitoru dozvoljena gradnja naselja u Sarajevu, ali zabranjeno da ga ogradi

“Gradu Sarajevo je bitno da ima objekt u kojem će se moći održati najveći samiti i skupovi svijeta, gdje bilo ko iz svijeta, princ, kralj da dođe, da ima priliku sjesti i da se grad može interpretirati i prikazati”, dodaje Bibanović.

“Jedino mogu apelovati na insvestitore da imaju kongresni centar u sklopu toga. To je ono što Sarajevo treba – više kongresnih sala. Svi znamo kakav je gore pogled, ambijent, tako da samo jedan veliki plus”, ističe Fazlagić.

Upravo ovakvi projekti mogu Sarajevu osigurati status jedne od top destinacija kulturnog i eko turizma. Jer, brojke jesu bitne, ali je još važnija vizija kako da one postanu održivi razvojni temelj, a grad prepoznatljiv i konkurentan na svjetskoj mapi.

Podijeli ovaj članak