Nova Željezara Zenica: Gašenje Koksare ogroman je gubitak za industriju i 800 radnika

Iz Nove Željezare Zenica poručuju da iskreno saosjećaju sa radnicima Koksare Lukavac i njihovim porodicama, naglašavajući da se nadaju kako će nadležne institucije, lokalna zajednica i privredni sektor pronaći adekvatna rješenja za zbrinjavanje zaposlenih

Redakcija
2 min čitanja
Koksara Lukavac
Koksara Lukavac

Gašenje Koksare Lukavac predstavlja veliki udarac za industrijski sektor Bosne i Hercegovine, ali i težak teret za oko 800 radnika i njihove porodice koje su direktno pogođene ovom odlukom, saopćeno je iz Nove Željezare Zenica (NŽZ), članice grupacije Pavgord.

Iz ove kompanije podsjećaju da su u proteklom periodu uložili značajne napore kako bi spriječili obustavu rada. Kako navode, tokom četiri mjeseca, od 20. oktobra 2025. do 22. februara 2026. godine, dali su maksimalan doprinos s ciljem očuvanja proizvodnje u vrijeme stečajnog postupka.

Ulaganja tokom stečaja

“Iako je Koksara bila u stečaju, omogućili smo da se peći ne ugase i da proizvodnja ostane aktivna. Za nabavku ugljeva izdvojili smo oko 43 miliona KM, uz dodatnih 8,5 miliona KM za troškove održavanja proizvodnje. Ukupno ulaganje u tom periodu iznosilo je oko 52 miliona KM.

Imali smo čvrstu namjeru da zadržimo proizvodnju u Lukavcu i osiguramo domaći koks za potrebe NŽZ-a, ali je nastavak finansiranja postao neodrživ i iznad mogućnosti naše grupacije. Iz zakupa smo izašli s minusom od oko sedam miliona KM”, istakli su iz NŽZ-a.

Dodaju kako su uprkos velikim finansijskim izdvajanjima bili primorani donijeti tešku odluku o povlačenju iz zakupa, jer daljnje finansiranje nije bilo održivo.

Podrška radnicima

Iz Nove Željezare Zenica poručuju da iskreno saosjećaju sa radnicima Koksare Lukavac i njihovim porodicama, naglašavajući da se nadaju kako će nadležne institucije, lokalna zajednica i privredni sektor pronaći adekvatna rješenja za zbrinjavanje zaposlenih.

“Vjerujemo da je u ovom trenutku najvažnije osigurati podršku radnicima i omogućiti im adekvatan tretman i nove poslovne prilike”, naveli su.

Na kraju su istakli da će NŽZ, nakon gašenja Koksare Lukavac, biti primorana osigurati potrebne količine koksa iz drugih izvora kako bi nastavila vlastitu proizvodnju.

Podijeli ovaj članak