Nogometaši Chelseaja, Bayer Leverkusena, Borussije Dortmunda, Juventusa, Marseillea i Napolija upisali su važne pobjede u petom kolu Lige prvaka. Donosimo pregled svih susreta.
Chelsea pregazio Barcelonu
Chelsea je priredio veliko iznenađenje savladavši Barcelonu čak 3:0, stigavši tako do svoje treće pobjede u grupnoj fazi. Barcelona je, s druge strane, doživjela drugi poraz.
“Bluesi” su već u 4. minuti zatresli mrežu preko Enza Fernandeza, ali je pogodak poništen zbog igranja rukom asistenta Fofane. U 22. minuti još jedan poništeni gol – ponovo je Fernandez matirao Garciju, no ovoga puta zbog zaleđa.
Dominacija Chelseaja isplatila se u 27. minuti, kada je nakon ubačaja Cucurelle i gužve u kaznenom prostoru lopta od Koundea završila u mreži Barcelone.
Barca je dodatno pala u 44. minuti – Ronald Araujo je dobio drugi žuti karton i ostavio goste s igračem manje.
U nastavku je Chelsea potpuno kontrolisao utakmicu. Estevao je u 55. minuti fenomenalnim solo prodorom povisio na 2:0, a Liam Delap u 75. minuti na Fernandezovu asistenciju postavlja konačnih 3:0.
Leverkusen šokirao City
Bayer Leverkusen je priredio najveće iznenađenje večeri savladavši Manchester City 2:0 u gostima.
Gosti su poveli u 23. minuti, kada je Alex Grimaldo pogodio nakon asistencije Michela Kofane. “Apotekari” su u 54. minuti udvostručili vodstvo – ubacio je Ibrahim Maza, a Patrik Schick glavom pogodio za 2:0.
U završnici je Pep Guardiola ubacio Haalanda i Cherkija, ali City nije uspio slomiti njemačku odbranu.
Borussia razbila Villarreal
Ekipa Nike Kovača ostvarila je treću pobjedu u grupi, ovoga puta protiv Villarreala s uvjerljivih 4:0.
Dortmund je poveo u posljednjim trenucima prvog poluvremena preko Serhoua Guirassyja. Ključni trenutak dogodio se u 53. minuti – Foyth je rukom zaustavio loptu na gol-liniji, skrivio penal i dobio isključenje. Guirassy je promašio prvi udarac, ali je odbijenu loptu pospremio u mrežu za 2:0.
U 58. minuti Karim Adeyemi pogađa za 3:0, dok Fabio Silva u 81. minuti promašuje penal pogodivši prečku. Konačnih 4:0 postavio je Daniel Svensson u 95. minuti.
Drama u Norveškoj
Juventus je u Norveškoj upisao važnu pobjedu rezultatom 3:2.
Bodo/Glimt je poveo u 27. minuti preko Olea Blomberga. Juventus je izjednačio u 46. minuti golom Loisa Opende, a potpuni preokret donio je Weston McKennie u 59. minuti.
Norvežani se vraćaju u meč u 85. minuti pogotkom Sondrea Feta iz penala. Ipak, u 90+ minutama Jonathan David donosi pobjedu “Staroj dami”.
Preokret Marseillea
Olympique Marseille je nakon potpunog preokreta pobijedio Newcastle 2:1.
Gosti su poveli već u 6. minuti golom Harveyja Barnesa. U prvom napadu u nastavku, u 46. minuti, Pierre-Emerick Aubameyang iskorištava grešku golmana Popea, obilazi ga i pogađa za 1:1.
Samo četiri minute kasnije Gabonac ponovo trese mrežu, ovoga puta nakon centaršuta Timothya Weaha – za preokret i važnu drugu pobjedu Francuza.
Napoli rutinski protiv Karabaga
Napoli je uz stabilnu igru slavio protiv Karabaga 2:0.
Kochalski je u 56. minuti odbranio penal Rasmusu Hojlundu, ali je deset minuta kasnije Scott McTominay pogodio za vodstvo Napolija nakon kornera. U 72. minuti Janković nespretno skreće loptu u vlastitu mrežu za konačnih 2:0.
Benfica slavila u Amsterdamu, Union SG iznenadio Galatasaray
U ranijem terminu odigrane su dvije utakmice, a u obje su slavili gosti.
Benfica je pobijedila Ajax u Amsterdamu 2:0, upisavši svoju prvu pobjedu ove sezone u Ligi prvaka. Golove su postigli Samuel Dahl u 6. minuti i Leandro Barreiro u 90. minuti.
Union Saint-Gilloise je u Istanbulu savladao Galatasaray 1:0.
