Atletičari iz Kenije dominantni na Svjetskom prvenstvu u polumaratonu

ba0a215e-0084-49ad-9395-8eea38ea60a9

Kenijski atletičari osvojili su pet od šest medalja na svjetskom prvenstvu u polumaratonu koje je održano u Cardiffu.

U muškoj konkurenciji naslov svjetskog prvaka je odbranio Kenijac Geoffrey Kamworor (59:10) ispred sunarodnjaka Bedana Karokija Muchirija (59:36) i Britanca Mohameda Faraha (59:59).

Kamworor je na startu pao, no uspio je dostići, a potom i prestići konkurenciju te na koncu pobijediti sa 26 sekundi prednosti. Kamworor je prije dvije godine pobijedio na svjetskom prvenstvu u Kopenhagenu, a aktuelni je svjetski prvak u cross-countryju. Treće mjesto je u dramatičnom fotofinišu osvojio olimpijski pobjednik na 5 i 10 km Britanac Farah ispred Etiopljanina Abayneha Ayelea.

Kod djevojaka sve tri medalje osvojile su Kenijke. Zlato je osvojila Peres Jepchirchir (1:07:31) ispred Cynthie Cherotich Limo (1:07:34) i Mary Wacera Ngugi (1:07:54).