zenica

BiH u drugom kolu Srebrene lige poražena od Estonije

290521_odbojka_zene2 (1)

Odbojkašice Bosne i Hercegovine poražene su večeras, u okviru 2. kola prvog turnira CEV Srebrene lige, nakon velike borbe od Estonije s 2:3 (25:12, 22:25, 21:25, 25:22 i 9:15)

Meč u Gradskoj areni “Husejin Smajlović” u Zenici igrao se pred oko 100 gledalaca, a prvi je set dosta uvjerljivo, s 25:12, dobio bh. tim.

Međutim, već u 2. setu su uglavnom bh. odbojkašice bile u zaostatku pa su ga na kraju i izgubile s 22:25. Estonke su vodile i s 21:14, ali su izabranice bh. selektora Stevana Ljubičića, smanjile na 22:24, ali snage za potpuni preokret, ipak, nisu imale.

Estonke su i na početku trećeg seta vodile s 5:1 i 8:4, ali su bh. reprezentativke poravnale na 12:12. Estonke su ponovo vodile, a bh. tim samo uspijevao poravnati rezultat. Gošće su ponovo došle do dva poena prednosti, pri rezultatu 19:17 te su povisile i na 20:17.

Nakon toga je Ljubičić bio prisiljen uzeti minute odmora, poslije kojeg je bh. tim smanjio na 20:18, ali se Estonija onda odlijepila i na 23:18. To je bilo i najveće vodstvo koje su imale u trećem setu, kojeg su dobile s 25:20.

Estonke su i u trećem setu bile bolje te su slavile s 25:21, da bi i na početku četvrtog seta vodile s 4:1. BiH je prvo poravnala na 6:6, a onda i povela s 8:7. Prvi put s dva poena razlike bh. odbojkašice povele su pri rezultatu 10:8 te i s tri poena, pri rezultatu 19:16.

Estonke su bile smanjile na 22:20 te ponovo zaprijetile, ali s dva nova poena Dajane Bošković BiH je povisila na 24:20. Konačnim rezultatom 25:22 bh. odbojkašice dobile su četvrti set, čime su poravnale rezultat u setovima na 2:2, ali snage za potpuni preokret nisu imale.

Estonke su u odlučujućem, petom setu, a nakon vodstva bh. selekcije s 4:3, serijom 6:0 povele s 9:4, da bi mirno utakmicu privele kraju.

Povele su i s 12:5, a set su dobile s 15:9 te rezultatom 3:2 u setovima ostvarile prvi trijumf, ali vrijedan samo dva boda pa imaju bod manje od bh. selekcije, koja je u ovom porazu, ipak, osvojila jedan bod.

BiH je sinoć, s maksimalnih 3:0 (25:19, 25:20 i 25:18), porazila Latviju, dok je Portugal u neizvjesnom meču bio bolji od Estonije te slavio s 3:2 (19:25, 25:23, 23:25, 29:27 i 15:11). U prvom meču današnjeg programa, Portugal je porazio i Latviju s 3:0 (25:18, 25:19 i 25:11).

Dva prvoplasirana tima iz grupe B plasirat će se na Final four, koji će se od 11. do 13. juna ove godine igrati u Mariboru (Slovenija).

Svi rezultati do sada odigranih utakmica: BiH – Latvija 3:0, Portugal – Estonija 3:2, Portugal – Latvija 3:0, BiH – Estonija 2:3. Tabela grupe B: Portugal 5 (6:2), BiH 4 (5:3), Estonija 3 (5:5) i Latvija 0 (0:6).

Raspored preostalih utakmica turnira u Zenici: nedjelja (30.05.): Estonija – Portugal (17.00) i Portugal – BiH (20.00); utorak (1.06.): Estonija – Portugal (17.00) i BiH – Latvija (20.00); srijeda (2.06.): Latvija – Portugal (17.00) i Portugal – BiH (20.00) te četvrtak (3.06.): Estonija – Latvija i Portugal – BiH.