Eurobasket: Košarkaši Zmajevi nakon produžetka savladali Izrael

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je sa 86:84 (16:29, 19:16, 25:15, 15:15, 11:9) Izrael u trećem kolu grupe A.

Junak trijumfa bh. tima, koji je ostao u igri za plasman u drugi krug, bio je kapiten Elmedin Kikanović koji je prvo trojkom sa zvukom sirene donio produžetak, a zatim položio na isteku dodatnih pet minuta za veliku pobjedu.

Veoma lošu prvu četvrtinu odigrali su izabranici Duška Ivanovića. Taj period igre Izraelci su riješili u svoji korist sa velikih 13 razlike (29:16). U drugom su se nešto boljom igrom, prije svega u odbrani, uspjeli približiti na minus deset (35:45).

Otvaranje drugog poluvremena nije dobro izgledalo za BiH, jer je Izrael u 22. minuti stigao do ogromnih 16 poena prednosti (51:35). Međutim, uslijedio je fenomenalan period igre bh. tima koji je do kraja treće četvrtine uspio čak i povesti sa 60:58, ali su Izraelci pred posljednji period izjednačili na 60:60. Nakon toga je uslijedilo šokantnih deset minuta koje je već spomenutom trojkom za produžetak zaključio Kikanović (75:75).

Izraelci su produžetak otvorili serijom 7:0 i izgledalo je da je sve izgubljeno za BiH, koja uzvraća istom mjerom pa je minutu prije kraja na semaforu 82:82. Kod 84:84 bh. selekcija je na pet sekundi prije kraja imala napad, koji je nakon sjajne asistencije Alexa Renfroa zaključio kapiten BiH za veliko slavlje u Montpellieru.

Uz Kikanovića koji je postigao 17 poena, sjajan je bio i drugi bh. centar Andrija Stipanović sa doubl-doubl učinkom od 16 poena i čak 18 skokova. Nemanja Gordić je ubacio 22, a Renfro i Marko Šutalo po 12 koševa. Gotovo nezaustavljiv za bh. odbranu u večerašnjem susretu bio je Omri Casspi koji je postigao sa 29 poena.

U prvom današnjem susretu trećeg kola grupe B Finska je rezultatom 81:79 savladala Rusiju, i tako upisala svoju prvu pobjedu na Eurobasketu.

Za BiH je sutra slobodan dan, a 9. septembra u 15 sati sastaje se sa Finskom.