CEV srebrena liga

Odbojkašice BiH porazom od Portugala okončale kvalifikacije, kao druge idu na Final Four

odbojka

Obje selekcije plasirale su se na Final Four

Odbojkašice Bosne i Hercegovine okončale su nastup u okviru CEV Srebrene lige porazom od selekcije Portugala rezultatom 1:3 (21:25, 25:17, 20:25 i 23:25) te su osvojile drugo mjesto u kvalifikacijskoj grupi B.

Obje selekcije plasirale su se na Final Four, koji će se od 11. do 13. juna igrati u Mariboru (Slovenija). Portugalke su večeras prvi set dobile rezultatom 25:21, ali su u drugom setu bh. odbojkašice bile bolje slavile s 25:17 te poravnale rezultat na 1:1 u setovima.

U trećem se setu vodila najneizvjesnija borba, a više koncentracije imale su Portugalke, koje su taj set dobile s 25:21 te povele s 2:1. Na otvaranju četvrtog seta, bh. odbojkašice povele su s 4:0, ali su Portugalke uspjele preokrenuti te s pet uzastopnih poena povesti s 5:4.

Nakon minute odmora koju je uzeo bh. selektor Stevan Ljubičić, bh. tim dobio je naredna četiri poena te preokrenuti rezultat u svoju korist s 8:5. U nastavku su Portugalke bile bolje te taj set dobile s 25:23, a time i meč s rezultatom 3:1 u setovima.

U prvom meču današnjeg programa Estonija je dosta teže od očekivanog porazila Latviju s 3:1 (26:24, 24:26, 25:22 i 25:18). Bio je ovo ujedno i prvi set koji su, u šest mečeva osvojile na dva turnira, koji su se od 28. maja do večeras igrali u Gradskoj areni „Husejin Smajlović“ u Zenici, osvojile odbojkašice Latvije, ali, ipak, nisu osvojile nijedan bod.

Konačna tabela grupe B: Portugal 14 (15:7), BiH 13 (15:6), Estonija 9 (12:12), Latvija 0 (1:18).

Selekcija BiH se prošlog mjeseca, također na turniru u Zenici, plasirala i na Evropsko prvenstvo 2021. godine, koje će se održati od 18. augusta do 4. septembra u Srbiji, Hrvatskoj, Rumuniji i Bugarskoj.

BiH će, na svom prvom nastupu u historiji na EP-u, igrati u grupi A, čiji će domaćin biti glavni grad Srbije Beograd, a, osim Srbije, u toj će grupi nastupiti još i Azerbejdžan, Francuska, Rusija i Belgija.