NBA

Phoenix nastavio sa serijom pobjeda, Nurkić odigrao solidno meč

jusuf nurkić

Košarkaši Dallas Mavericksa sinoć su u sjevernoameričkoj NBA ligi s puno sreće pobijedili na gostovanju kod Los Angeles Lakersa rezultatom 104:101, prekinuvši niz od dva poraza za desetu pobjedu u novoj sezoni.

Slovenac Luka Dončić se istakao s 30 poena, 13 skokova, osam asistencija i dvije ukradene lopte. Pobjeda Dallasa u Kaliforniji bila je vrlo tijesna s obzirom na tok susreta. Texašani su u posljednji dio ušli s navodno sigurnom prednošću od 91:71, ali su domaćinima dopustili da 1:51 minute prije kraja izjednače na 99:99.

Nakon promašenog šuta Granta Williamsa, LeBron James je čak doveo domaćine u vodstvo od 101:99. Odluka je pala 22 sekunde prije kraja, kada je Kyrie Irving tricom osigurao minimalnu prednost Dallasa, a zatim prekršaj domaćih kaznio uspješnim izvođenjem slobodnih bacanja.

Irving je za Dallas postigao 28 poena, a Josh Green 15. Kod Los Angelesa, James je postigao 26 koševa, a Anthony Davis uz deset poena imao je i 14 skokova.

Bh. reprezentativac Jusuf Nurkić postigao je devet poena uz pet skokova u pobjedi Phoenix Sunsa protiv Golden State Warriorsa sa 123:115.

Kevin Durant je postigao 32 poena, a Devin Booker dodao 25, što je bilo dovoljno za Sunse, koji su skoro ispustili prednost od 23 poena u drugom dijelu utakmice.

Sunsi su imali prednost od 83-60 sredinom treće četvrtine, ali su Warriorsi uspjeli smanjiti prednost na 118:115 19 sekundi prije kraja, nakon što je Durant dobio tehnički prekršaj. Booker je pogodio dva slobodna bacanja sa 12,4 sekunde preostalo kako bi spriječio povratak gostiju.

Vodeća ekipa lige i dalje ostaje Boston, koji je u derbiju istoka pobijedio Milwaukee rezultatom 119:116. Jaylen Brown (26), Jayson Tatum (23) i Kristaps Porzingis (21) premašili su 20 poena. Kod Milwaukeeja su se istakli Brook Lopez s 28 poena i Giannis Antetokounmpo, koji je uz 21 poen dodao 13 skokova.