dominacija

Ponovo trijumf atletičara iz Kenije na Podgoričkom maratonu

20191027_2_39015254_48903675_Web (1)

Kenijac Hosea Kiplagat Tuei pobjednik je 26. Podgoričkog maratona, javlja Anadolu Agency (AA).

On je stazu dugu 42.195 metara prešao za 2:15:50 minuta. Drugo mjesto zauzeo je takođe Kenijac Nduva Boniface Wambua (2:17:05), dok je treći bio njihov zemljak Laban Cherutich (2:20:55).

Prvih šest mjesta pripalo je atletičarima iz Kenije, dok je na sedmom završio crnogorski atletičar Dragoljub Koprivica, u vremenu 2:46:44.

U konkurenciji atletičarki, prvo mjesto za Ruth Chemisto Matebo iz Kenije, koja je trku završila u vremenu 2:42:53.

Na Internacionalnom Podgoričkom maratonu, 26. po redu, učestvovalo je više od 1.000 atletičara iz 45 država.

Kao i prethodnih godina, maratonci su trčali kroz podgorička mjesta Golubovce, Mataguže i Tuzi.

U okviru manifestacije održano je i Prvenstvo Crne Gore u maratonu i polumaratonu, kao i trke na putu – cesti, i trke zadovoljstva na pet i osam kilometara, za sve uzrasne kategorije.

Najbolji rezultat na maratonu ostvario je Bugarin Petko Stefanov 1997. godine, u vremenu od dva sata, 11 minuta i 41 sekundu.

U ženskoj konkurenciji najbolji rezultat ima Olivera Jevtić (2:31,18) ostvaren 2009. godine.

Podgorički maraton nalazi se u kalendaru Balkanske, Evropske i Svjetske atletske federacije (IAAF), a staza ima međunarodni sertifikat. Član je i Udruženja profesionalnih maratona svijeta od 2010. godine, a nalazi se i u njegovom kalendaru.