Prvi parovi osmine finala Eurobasketa: Lagan posao za Slovence, Grci na Litvance

slovenija

Odigravanjem utakmica petog kola završena je prva runda takmičenja na Evropskom prvenstvu za košarkaše u grupama A i B te poznata četiri para osmine finala.

Slovenci su u petom kolu A-grupe u Helsinkiju slavili protiv Francuza te s maksimalnim učinkom okončali prvu fazu. Pobjedu je ostvarila i Finska nad Islandom i zauzela drugo mjesto ispred Francuske, dok je Grčka u duelu za četvrto mjesto pobijedila Poljsku sa 95:77.

Prvo mjesto u grupi B osvojila je Litvanija, koja je danas u Tel Avivu u duelu za lidersku poziciju pobijedila Njemačku sa 89:72. Italijani, koji su osvojili treće mjesto, pobijedili su Gruziju i onemogućili joj prolaz u osminu finala gde se plasirala Ukrajina zahvaljujući pobjedi nad Izraelom 88:64.