Rio 2016: Weertmanu foto-finiš nakon 10 kilometara plivanja

Ferry Weertman

Holanđanin Ferry Weertman (24) osvojio je naslov olimpijskog pobjednika u daljinskom plivanju na 10 kilometara u Rio de Janeiru nakon što je pregledom foto-finiša ustanovljeno kako je ciljnu oznaku dotaknuo prije grčkog veterana Spyridona Gianniotisa (36) koji je osvojio srebro.

Weertman i Gianniotis ciljem su prošli u vremenu 1:52:59.8 sati, ali tehnologija je bila na strani Holanđanina.

Brončano odličje je sa 2.2 sekunde zaostatka osvojio Francuz Marc-Antoine Olivier (20), koji je također nakon foto-finiša bio brži od četvrtog Kineza Zua Lijana, dok je aktualni svjetski prvak u ovoj disciplini iz Kazana prošle godine, Amerikanac Jordan Wilmovsky završio kao peti s 2,4 sekunde iza Weertmana.

Weertman i Gianniotis su i lani u Kazanu gotovo istovremeno prošli ciljem, a i tada je uspješniji bio Holanđanin koji je osvojio srebro sa 0.3 sekunde zaostatka za Wilmovskyjem, dok je Gianniotisu pripala bronca sa 0.7 sekundi iza Amerikanca.

Inače, Gianniotis je 2011. i 2013. godine osvajao naslove svjetskog prvaka u ovoj disciplini, a ovo srebro mu je prva olimpijska medalja, prije četiri godine u Londonu je bio četvrti.

Branitelj naslova iz Londona, Tunižanin Oussama Mellouli (32) posustao je u završnici ove utrke, te je završio na 12. mjestu sa 6.3 sekunde iza Weertmana.

Nakon tri četvrtine utrke u uvjerljivom vodstvu bio je Australac Jarrod Poort s više od 40 sekundi ispred skupine od 20 plivača, ali on se očito preforsirao i na kraju stigao kao 20. s 40.9 sekundi iza pobjednika.