Van Niekerk, Yego i Hejnova u Pekingu ostvarili rezultate sezone

yego123

Petog dana Svjetskog atletskog prvenstva u Pekingu održano je pet finalnih takmičenja.

U utrci dana na 400 metara slavio je Južnoafrikanac Wayde Van Niekerk s najboljim rezultatom sezone u svijetu, 43,48 sekundi.

Srebrenu medalju osvojio je Amerikanac LaShawn Merritt s ličnim rekordom 43,65, a bronzu olimpijski pobjednik Kirani James iz Grenade (43,78).

U utrci na 400 metara s preponama za atletičarke slavila je Čehinja Zuzana Hejnova koja je odbranila naslov iz Moskve s najboljim rezultatom sezone u svijetu – 53,50 sekundi.

Druga je bila Amerikanka Shamier Little (53,94), a treća njena sunarodnjakinja Cassandra Tate (54,02).

Hyvin Kiyeng Jepkemoi iz Kenije slavila je u utrci na 3.000 m steeplechase, s rezultatom 9:19.11. Druga je bila Habiba Ghribi iz Tunisa (9:19.24), a treća Njemica Gesa Felicitas Krause (9:19.25).

U bacanju koplja zlatnu medalju osvojio je Julius Yego iz Kenije s najboljim rezultatom sezone u svijetu – 92,72 metra.

Srebro je pripalo Ihab Abdelrahmanu El Sayedu iz Egipta (88,99), a bronza Fincu Teru Pitkamakiju (87,64).

U skoku s motkom u konkurenciji atletičarki slavila je Kubanka Yarisley Silva s preskočenih 4,90 metara.

Srebro je pripalo Brazilki Fabiani Murer (4,85), a bronza Grkinji Nikoléti Kyriakopulou (4,80).

Veliku pažnju izazvale su i polufinalne utrke na 200 metara, u kojima glavni favoriti Usain Bolt i Justin Gatlin nisu imali problema. Osim njih u finale su se plasirali Anaso Jobodwana (JAR), Alonso Edward (Pan), Femi Ogunude (Kat), Ramil Guliyev (Tur), Zharnel Hughes (VBr) i Nickel Ashmeade (Jam). Finale je na programu sutra.