Na današnji dan Salihimadžić je ispisao stranicu istorije bh. nogometa

braco_hasan

Po olujnom nevremenu 8. oktobra 1996. u Bologni je prvu svoju službenu utakmicu zaigrala reprezentacija ratom razorene države.

Igrači su u Italiju došli sa svih strana svijeta.

Uprkos uvjerljivom porazu na toj je utakmici nogometna reprezentacija BiH zabilježila ispisala istoriju – zabili smo prvi gol u službenim takmičenjima od sticanja nezavisnosti.

Nakon što je u prvoj utakmici kvalifikacija za SP 1998. Bosna i Hercegovina izgubila kod Grčke 0:3, u italijanskoj Bologni bili smo domaćini Hrvatskoj, čiji savez jedini od svih ostalih u grupi nije želio doći u Sarajevo i igrati svoju utakmicu protiv BiH kao domaćina.

Pravdali su to iz HNS-a nesigurnošću u zemlji u kojoj je godinu dana ranije završio rat.

Na stadionu Renato dall’ Ara pred jedva hiljadu pokislih navijača Hrvatska je u 13. minuti povela golom Slavena Bilića.

Samo 12 minuta kasnije, desio se istorijski trenutak za nogomet u BiH. Hasan Salihamidžić, koji je tada imao tek 19 godina, postigao je prvi gol u istoriji reprezentacije BiH.

Do kraja poluvremena Goran Vlaović vratio je prednost Hrvatskoj, a Alen Bokšić u drugom dijelu s dva gola postavio konačnih 1:4.

Sastavi

BiH: Omerović – Katana, Konjić (62. Pintul), Geca – Šabić (52. Begić), Smajić, Baždarević, Teljigović (58. Halilović) Beširević . Salihamidžić, Bolić.

Selektor: Fuad Muzurović.

Hrvatska: Ladić – Soldo, Jerkan, Bilić (80. Mamić) – Jurčević (42. Šimić), Asanović, Boban, Jarni – Bokšić, Šuker, Vlaović (86. Cvitanović).

Selektor: Miroslav Ćiro Blažević.