Dodik: Rezolucija o Srebrenici u UN-u donosi raspad BiH

milorad dodik snsd sabor 4

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik danas je u obraćanju prisutnima na Mrakovici, gdje su obilježene 73 godine od Bitke na Kozari, pozvao građane tog bh. entiteta da izađu na referendum protiv Suda i Tužilaštva BiH, te ponovo negativno govorio o Velikoj Britaniji čiji su predstavnici predložili, kako je naveo, neprihvatljivu rezoliciju o genocidu u Srebrenici, s ciljem da se ospori Republika Srpka.

On je rekao da se moli Rusija da uloži veto na tu rezoluciju, kojom se “želi nerođenoj srpskoj djeci “prikačiti etiketa genocida”, ali da to neće uspjeti.

– Nedonošenje te rezolucije može omogućiti da se krećemo putem pomirenja u BiH. A njeno donošenje u Vijeću sigunosti UN-a, bez obzira na moć te institucije, je raspad BiH – ustvrdio je on.

Dodik je rekao da će pozvati narod da kaže kako se na njih ta rezolucija ne odnosi i da je ignorišu, ukoliko i bude usvojena, a čijim predlaganjem Velika Britanija, ustvrdio je, želi da “opere savjest” za sve negativno što je radila diljem svijeta.

Za Sud i Tužilaštvo BiH je ustvrdio da “provode tiraniju nad Srbima”.

– Ne možete sa Sudom i Tužilaštvom BiH da progonite Srbe, a da ne sudite Naseru Oriću. Ne treba nam taj sud i zato ćemo to reći kroz izraz volje naroda i pozivam vas da izađete na referendum i kažete “Ne” Sudu i Tužilaštvu BiH, “Ne” tiraniji, “Ne” vlasti koja pokušava od Srba da napravi genocidni narod. Ne može se Bosna graditi na način da jedan narod “izgonite” iz nje. Ako nas “izgonite” izaćemo s Republikom. Neće nas istjerati samo individualno – ustvrdio je on.

U obraćanju prisutnima na Mrakovici, Dodik je optužio i SDS i Mladena Bosića za, kako je ustvrdio, podaničku i izdajničku politiku u Sarajevu te najavio da će pozvati narod protiv takve politike.

– Jedan dio Srba okupljenih oko Bosića, u institucijama BiH, predstavljaju nama veću opasnost i problem neko Bakir Izetbegović. Ovaj narod to mora da zna. Ne možemo da se nosimo s teretom izdaje, koju je spreman da učini Bosić, Tadić, Pandurevićka i neki njihovi saradnici – naglasio je on.

Dodik je rekao i da je srpski narod “skrušeno šutio kada su im odvodili vođe otadžbinskog rata, generala Ratka Mladića i Radovana Karadžića da im sude u Hagu”.

Podsjetio je na stradanja Srba u bivšoj Jugoslaviji te da “danas imaju svoje dvije države RS i Srbiju, a da slobodu ne uskraćuju nijednom drugom narodu, već je uporno traže, ali im se uskraćuje”.

– Sloboda je ključna riječ srpskog naroda. RS i danas nosi obilježje riječi slobode i mira, koje želimo svima i Bošnjaku, i Hrvatu i Slovencu i svima. Ne smijemo da ne obilježavamo istoriju srpskog naroda, jer je uvijek bio na pravoj strani borbe za slobodu – rekao je on.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Srbije Aleksandar Vulin naveo da je oko 68.000 osoba odvedeno u ustaške logore Jasenovac i Stara Gradiška, a da niko “uz njihovu strahotu nije dodao riječ genocid”.

Vulin je kazao da srpski narod razumije tuđu muku i bol, te upitao da li traži previše da se “jasenovočaki zločin nazove genocidom”.

– Ne može se razumjeti šta se dešavalo u ratovima ‘90-ih godina ako se ne zna kolika je dubina jesenovačkog užasa. Zato nemojte riječ genicid upisivati uz narod Jesenovca, Jadovna – naveo je on i dodao da se sada “nekakvim rezolucijama najavljuje udar na Republiku Srpsku” te da “RS nije nastala na genocidu, već na otporu nekažnjenog zločina”.

Srbija, dodao je, neće dozvoliti umanjivanje značaja i ovlaštenja Republike Srpske i ne dozvoljava promjenu Dejtonskog sporazuma koji je donio mir, jer mir je riječ za koju se borilo.

Predsjednik Republičkog odbora SUBNOR-a Blagoje Gajić je rekao da je Bitka na Kozari, u kojoj su malobrojne partizanske jedinice branile narod u zbijegu, bila značajna za cjelokupni partizanski pokret otpora, jer je predstavljala primjer junaštva i odlučnosti boraca pred nadmoćnijim i dobro naoružanim neprijateljem.

– Na Kozari se u zbijegu u junu i julu 1942. godine našlo 80.000 žena, djece i staraca. U tom zbjegu na vječnoj straži ostalo je 10.000 partizanskih boraca koji su poginuli, ali Kozara nije i nikad neće biti poražena – naglasio je Gajić i uputio apel svima da se ne odriču slavne prošlosti i velikih datuma iz NOR-a te da čuvaju mir.

I ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović je podsjetio da je Bitka za Kozari simbol stradanja i otpora protiv fašizma.

Obilježavanje Bitke na Kozari organizovali su zajednički Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova Vlade Srpske i Odbor Vlade Srbije za njegovanje tradicije značajnih istorijskih događaja.

Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Dane Malešević zajedno s ministrom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Srbije Aleksandrom Vulinom posjetit će danas Spomen-područje Donja Gradina te položiti vijence.