“Kriminalizacija ljiljana neće proći, historija se ne može izbrisati zakonom”

Naša stranka oštro je reagovala na prijedlog Vlade RS kojim se uvodi zatvorska kazna za isticanje simbola Armije RBiH

Redakcija
3 min čitanja
nasa stranka

Naša stranka oštro je reagovala nakon što je Vlada Republike Srpske utvrdila Prijedlog izmjena Krivičnog zakonika kojim se za javno isticanje zastave i simbola Armije Republike Bosne i Hercegovine predviđa kazna zatvora do tri godine.

Iz ove stranke poručuju da je riječ o pokušaju prekrajanja historije i kriminalizacije simbola međunarodno priznate Republike Bosne i Hercegovine.

“Napad na historijsku istinu”

U saopćenju navode da zastava s ljiljanima nije nastala kao simbol mržnje, već da je 1992. godine usvojena kao zvanična državna zastava Republike Bosne i Hercegovine.

Zastava s ljiljanima nije nastala kao simbol mržnje niti jedne etničke skupine. Usvojena je 1992. godine kao zvanična državna zastava Republike Bosne i Hercegovine, oslonjena na srednjovjekovnu bosansku državnost, upravo s namjerom da predstavlja sve građane Bosne i Hercegovine – naveli su.

Dodaju da izjednačavanje državnih simbola Republike BiH s ustaštvom predstavlja napad na historijsku istinu, dostojanstvo branilaca Bosne i Hercegovine i temeljne vrijednosti države.

Nećemo pristati na kriminalizaciju patriotizma. Nećemo šutjeti pred pokušajima da se zakonom zabrani sjećanje na odbranu Bosne i Hercegovine. Historija se ne može izbrisati zakonom. Istina se neće poslati u zatvor – poručili su.

Optužili SNSD

Iz Naše stranke smatraju da je riječ o političkom potezu vladajućeg SNSD-a.

Jasno je da je riječ o još jednom pokušaju vladajućeg SNSD-a da šokira javnost, skrene medijsku pažnju te iskuša srpske opozicione stranke na pitanju lažnog patriotizma. Kriminalizacija nekadašnjih simbola državnosti Bosne i Hercegovine vrši se u trenutku kada je veliki broj građana BiH različitih nacionalnosti, te državljana susjednih zemalja, podržao nogometnu reprezentaciju BiH. SNSD-u je očigledno zasmetalo što građani RS nisu negodovali zbog slavlja. A slavilo se i sa ljiljanima – naveli su.
Najavili pravnu borbu

Podsjetili su da je isticanje obilježja Republike BiH i Armije RBiH ranije bilo regulisano Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira Republike Srpske, ali da su, kako tvrde, građani u sudskim postupcima oslobađani odgovornosti.

Svako prekršajno i krivičnopravno gonjenje zbog nošenja nekadašnjih obilježja Bosne i Hercegovine neustavno je. Biće preduzeta sva legalna i demokratska sredstva da se spriječi zastrašivanje građana, te posljedice eventualnog kriminaliziranja zastava i simbola međunarodno priznate Bosne i Hercegovine – poručili su iz Naše stranke.

Podijeli ovaj članak