“Neću odustati”: Nešković inicira sazivanje nove sjednice Doma naroda o akcizama

Pozvao je SNSD da prestane sa besmislenim blokadama i pokaže bar malo empatije prema svom narodu

Redakcija
2 min čitanja
Želimir Nešković
Želimir Nešković

Delegat u Klubu srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Želimir Nešković izjavio je da je ponovo započeo prikupljanje neophodnih potpisa delegata ovog doma za sazivanje hitne sjednice, s namjerom da se usvoji zakon koji bi omogućio privremeno ukidanje akciza na gorivo.

“Neću odustati od borbe da pomognemo građanima na ovaj način, koji bi omogućio da se na prosječan rezervoar goriva uštedi 15-20 KM. To bi ublažilo i niz drugih poskupljenja koja uvijek dođu nakon skoka cijene goriva”, kazao je Nešković.

Po njegovim riječima, prijedlozi Milorada Dodika i Save Minića, koji bi građanima vraćali tri do pet maraka po rezervoaru, “i nisu neka velika pomoć niti značajna ušteda, a pitanje je i koliko su takva rješenja o kojima oni govore realna i provodiva“.

SNSD kupuje vrijeme

Nešković smatra da SNSD takvim prijedlozima samo kupuje vrijeme i nema stvarnu namjeru da pomogne građanima. Pozvao je SNSD da prestane sa besmislenim blokadama i pokaže bar malo empatije prema svom narodu.

“Sve države u okruženju, uklljučujući i Srbiju, primijenile su slične mjere. Visoki funkcioner SNSD-a Zoran Tegeltija je i sam priznao da je ovo što mi predlažemo najefikasnije rješenje. Svi građani žele da to uradimo. Ne vidim ni jedan razlog da SNSD i dalje blokira poduzimanje ovih mjera. S druge strane, ako žele uraditi nešto dobro za svoj narod neka prestanu blokirati i druge odluke kojim bismo mogli dodatno pomoći građanima”, kazao je Nešković.

Dodao je da je njegov prijedlog da se uvede nulta stopa PDV-a na osnovne životne namirnice, također “žrtva SNSD-ovih blokada”.

“Ako taj prijedlog izglasamo imat ćemo jeftinije mliječne proizvode, hljeb, lijekove, sjemenski i sadni materijal i još mnogo toga što je neophodno svakom našem sugrađaninu”, kazao je Nešković, saopćeno je iz SDS-a.

Podijeli ovaj članak