Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

porast vodostaja

Nove poplave u Bosni i Hercegovini

l_6511e37ad1e241da6af45462e300a009
Foto: Fena

Sve nadležne službe i raspoloživa mehanizacija još od jučer su maksimalno angažirani, dok su pripadnici Vatrogasne jedinice Bihać već imali nekoliko intervencija na ispumpavanju vode iz objekata i dvorišta

Najozbiljnije posljedice obilnih padavina u protekla dva dana na području Unsko-sanskog kantona (USK) trenutno su vidljive u bihaćkom naselju Kulen Vakufu. U tom mjestu već je poplavljeno dvadesetak objekata, a tim za spašavanje Službe civilne zaštite Grada Bihaća uspješno je danas evakuisao i jednu mještanku koja je zbog poplave bila odsječena od ostatka naselja.

Probleme predstavljaju i bujične vode, odnosno aktivacija klizišta.

-Nažalost, od sinoć velike probleme stvaraju i bujične vode, koje su nanijele prilično veliku štetu u nekoliko ulica. Vreće sa pijeskom već su osigurane, dok ćemo pitku vodu privremeno konzumirati iz cisterne, koja je na raspolaganju našim mještanima. Ono što nas najviše zabrinjava je stalni rast vodostaja Une, kao i najavljene nove padavine – kaže predsjednik Savjeta mjesne zajednice Kulen Vakuf Nermin Dedić.

Sve nadležne službe i raspoloživa mehanizacija još od jučer su maksimalno angažirani, dok su pripadnici Vatrogasne jedinice Bihać već imali nekoliko intervencija na ispumpavanju vode iz objekata i dvorišta.

Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić otkazao je sve današnje redovne planirane obaveze i pridružio se pripadnicima Gradske službe civilne zaštite na terenu. Do sada je obišao naselja Pritoka, Ripač, Račić, Orašac, te upravo Kulen Vakuf.

-Sve raspoložive snage su na terenu, činimo sve što možemo u ovim momentima. U naselju Orašac se reagovalo na vrijeme prokopavanjem kanala za odvodnju oborinskih voda i otklanjanjem posljedica odrona i klizišta na putnom pravcu Orašac – Kulen Vakuf. Tu se situacija barem privremeno stabilizirala, a daleko najozbiljnije je u Kulen Vakufu. Ovdje je bila neophodna intervencija spasilačkog tima, voda se izlila iz riječnog korita na određenim kritičnim tačka, što prilično otežava i odvijanje saobraćaja. Riječ je o putnim pravcima prema Orašcu, Martin Brodu i Klisi. Najvažnije je da nema životno ugroženih. Svi smo na terenu i tu ostajemo dok god bude potrebe – izjavio je bihaćki gradonačelnik Sedić.

Iz Kantonalnog operativnog centra civilne zaštite Unsko-sanskog kantona saopšteno je i kako su vatrogasci u Bosanskom Petrovcu i Sanskom Mostu imali nekoliko intervencija na ispumpavanju vode iz objekata i dvorišta. Klizišta, odroni i izlijevanje vode su otežali odvijanje saobraćaja na putnim pravcima Bosanska Krupa – Bosanska Otoka, kao i Bosanska Krupa – Sanski Most.

Iz nadležnih službi ponovljen je apel o hitnoj primjeni mjera samozaštite, s obzirom da su od poslijepodneva ponovno najavljene obilne padavine.

Sve rijeke na području ZDK-a i dalje su u svojim koritima

Kiša koja posljenjih dana pada u Bosni i Hercegovini pa tako i na području Zeničko-dobojskog kantona, do sada nije prouzročila nikakve probleme, a sve su rijeke u tom kantonu i dalje u svojim koritima- potvrdio je Feni direktor Kantonalne uprave Civilne zaštite ZDK-a Džavid Aličić.

l_ad48497f4f2f3b1cec2babfff0e84bd1
Foto: Fena

-Sve su rijeke u svojim koritima pa i rijeka Bosna. Bilo je tendencija da bi se Bosna mogla izliti u svom srednjem ili gornjem toku, ali za sada do toga nije došlo. Nivo svih rijeka u našem kantonu nije dosegao čak ni nivo obaviještenja, a vjerujemo ni da neće – kaže Aličić.

Prohodni su, dodaje, svi putevi, a nije bilo prijava ni eventualne aktivacije klizišta usljed pojačane količine vode zbog kiše.

Situacija u HNK nije pretjerano zabrinjavajuća

Uprkos obilnim padavinama stanje u Hercegovačko-neretvanskom kantonu nije pretjerano zabrinjavajuće, ali opreza svakako treba imati i pratiti razvoj situacije, kazao je glasnogovornik Štaba civilne zaštite tog kantona Pero Pavlović.

– Prema informaciji Operativnog centra Civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona, uprkos obilnim padavinama kojima svjedočimo proteklih dana, stanje na području ovog kantona nije pretjerano zabrinjavajuće. Prema informacijama o vodostajima na mjernim hidrološkim stanicama, u ovom trenutku jedino je na mjernoj stanici Humac jutros rijeka Trebižat bila nešto iznad razine kada se primjenjuju redovite odbrane od poplave. Na svim ostalim stanicama razina vode rijeka i rječica u našem kantonu je, možemo kazati, na prihvatljivoj razini- kazao je glasnogovornik Štaba civilne zaštite HNK-a Pero Pavlović.

Budući da meteorolozi najavljuju još padavina i da je na snazi narandžasto upozorenje, Pavlović kaže kako valja biti oprezan i kontinuirano pratili stanje kako u koritima rijeka, tako i u hidroelektranama na području HNK.

– Proteklih dana smo imali određene poteškoće na širem području Blagaja, nešto otežana situacija je bila i južno od Mostara, na Buni i širem području grada Čapljine, no s obzirom na količinu vode koja je pala ovih dana, možemo kazati još uvijek da je stanje pod kontrolom – poručio je Pavlović.