Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Predložene mjere pritvora i zabrane za osumnjičene za zločine u Čapljini

tuzilastvo-bih

Nakon ispitivanja osumnjičenih lica, koja su jučer lišena slobode od strane policijskih službenika SIPA-e te predata tužiocu Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH, postupajući tužilac je uputio Sudu BiH prijedlog za određivanje mjera pritvora za tri osumnjičena lica, a za dva osumnjičena lica prijedlog za određivanje mjere zabrane.

Prijedlog za određivanje mjere pritvora u trajanju od mjesec dana upućen je Sudu BiH za osumnjičene: Miroslava Hrstića (1949) iz Ljubuškog, Ivana Medića (1952) iz Ljubuškog, i Miljenka Negolice (1962) iz Čapljine.

Mjera pritvora, prema osumnjičenim, predložena je iz razloga opisanih članom 132. stav 1. tačka a) i b) Zakona o krivičnom postupku BiH, odnosno zbog opasnosti od bjekstva, opasnosti da bi boravkom na slobodi mogli ometati krivični postupak uticajem na svjedoke, saučesnike ili prikrivače.

Za osumnjičene Jadranka Martinovića (1968) iz Širokog Brijega i Tonće Rajiča (1971) iz Mostara, upućen je prijedlog za određivanje mjere zabrane.

Tužilaštvo predlaže da Sud BiH osumnjičenimа izrekne mjere zabrane iz razloga opisanih odredbom člana 126. i člana 126a. stav 1. tačka c) i d), člana 126.b) i 126. c) Zakona o krivičnom postupku BiH, odnosno predložene su mjere zabrane napuštanja boravišta uz privremeno oduzimanje putnih isprava, zabrana izdavanja novih putnih isprava i zabrana korištenja lične karte za prelazak državne granice (zabrana putovanja), zabrana sastajanja sa određenim licima (međusobno i sa svjedocima u predmetu Tužilaštva BiH), kao i obaveza da se osumnjičeni Tonćo Rajič povremeno javlja određenom državnom organu.

Prijedlog za određivanje mjere pritvora i mjera zabrane upućen je Sudu BiH.