konferencija u sarajevu

Prevara oštećuje biznis i uništava živote

2019_1118_12243600

U Sarajevu održana konferencija o borbi protiv prevara i korupcije

Centralna konferencija prve Međunarodne sedmice podizanja svijesti o prevarama u BiH, održana je danas u Sarajevu u organizaciji revizorsko-konsultantske kompanije Deloitte BiH i brojnih partnera.

Ove godine, prvi put, ova inicijativa se obilježava u Bosni i Hercegovini kroz održavanje niza događaja čiji je cilj otvaranje dijaloga o temi izloženosti finansijskom kriminalu, prevari i korupciji, njihovoj prevenciji i posljedicama, kao i izazovima i trendovima u borbi protiv prevara i korupcije.

Centralna konferencija, kao prvi u nizu događaja, okupila je u glavnom gradu BiH više od 140 učesnika.

U cilju podizanja svijesti o važnosti borbe protiv finansijskog kriminala, prevare i korupcije, te educiranja javnosti o ovim temama, revizorsko-konsultantska kompanija Deloitte BiH, zajedno sa eminentnim partnerima, danas je započela obilježavanje Sedmice podizanja svijesti o prevarama

Međunarodna inicijativa Sedmice podizanja svijesti o prevarama obilježava se širom svijeta od 18. do 22. novembra 2019. godine.

Događaj je okupio predstavnike institucija BiH, ambasadore, predstavnike međunarodnih organizacija i kompanija u BiH, predstavnike akademske zajednice, nevladinih organizacija i medija, kao i stručnjake iz regije i svijeta.

Cjelokupna manifestacija održana je pod pokroviteljstvom predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića, a, između ostalih, njenim sudionicima obratili su se – Sabina Softić, vodeća regionalna partnerica za usluge revizije za regiju Adriatic i voditeljica inicijative u BiH, ambasador Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske u BiH Matthew Field i savjetnik za ekonomske poslove Ambasade SAD u BiH Eric Camus, te zamjenik rezidentne predstavnice UNDP-a u BiH Sukhrob Khoshmukhamedov i Joeri Mass, šef Odjela za planiranje i politiku pri Misiji OSCE-a u BiH.

– Ako govorimo o korupciji ili prevari u kontekstu društva i zajednice u kojoj živimo, onda među uzrocima takvih pojava možemo istaći tri važna faktora. Prvi je nedostatak transparentnosti o ključnim finansijskim i drugim informacijama, posebno o iznosu i izvorima prihoda, odnosno iznosu i načinu trošenja budžeta, drugo je slabost ili nedostatak odgovarajućih institucija, sistema i procesa koji blokiraju curenje novca izvan, a treće je odsustvo reakcije odnosno raširenost nekažnjavanja, neefikasnost i loši rezultati u kažnjavanju onih koji su krivi za korupciju – istakla je Sabina Softić iz Deloittea BiH.

Dodala je kako je između tri spomenuta faktora leži problem kako izgraditi snažne i izdržljive institucije, te da je ulaganje u izgradnju institucija dugoročno i skupo, ali da je to aktivnost koja donosi visok povrat društvu i pojedincima.

– Prevara oštećuje biznis i uništava živote. Globalno nas to košta tri biliona eura godišnje. Vlada Velike Britanije odlučna je preduzeti mjere kako bi se borila sa ovim problemom u saradnji sa drugim relevantnim akterima širom svijeta – naglasio je ambasador Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske u Bosni i Hercegovini Matthew Field.

Istovremeno, izrazio je zadovoljstvo što Bosna i Hercegovina prvi put učestvuje u inicijativi Međunarodne sedmice podizanja svijesti o prevarama, navodeći kako je “današnja konferencija samo jedan od pozitivnih primjera koje možemo učiniti zajedno“.

Savjetnik za ekonomske poslove Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH Eric Camus je naglasio kako su prevara i korupcija dvije najveće prepreke za privlačenje direktnih stranih investicija u BiH.

– Hvatanje ukoštac sa ovim barijerama unaprijedit će ekonomiju i rezultirati rastom radnih mjesta i poboljšanjem općeg blagostanja građana u BiH. Ambasada SAD-a je spremna sarađivati kako bi iskorijenila prevaru i korupciju i osigurala da transparentnost u poslovnim i vladinim aktivnostima bude standard, a ne izuzetak u BiH – poručio je Camus.

U panel diskusiji “Unapređenje investicijske klime kroz suzbijanje korupcije i prevare”, o uticaju korupcije i transparentnosti na nivo domaćih i stranih investicija, vladinim politikama i aktivnostima koje poboljšavaju poslovnu klimu, te primjerima dobre prakse iz BiH i regije govorili su Manuela Naessl, direktorica EBRD Ureda u BiH, Emanuel Salinas, direktor Svjetske banke za BiH i Crnu Goru, Sandrine Friscia, direktorica Ureda Evropske investicijske banke za BiH i Crnu Goru, Stana Marić, direktor za istrage u Uredu Evropske banke za obnovu i razvoj u Londonu, Alexander Skrzynski, direktor za rizike u Međunarodnoj finansijskoj korporaciji u Beču, Ivana Korajlić, direktorica Transparency International u BiH i Matea Tadić-Antičević, finansijska menadžerica u dm drogerie markt.

Prakse, mjere i pozitivna iskustva u borbi protiv prevara i korupcije iz regije i svijeta predstavili su Pauline Arifin, stručnjak za borbu protiv korupcije, certificirani vodeći revizor za Anti-Bribery Management System (ABMS), Sustain iz Indonezije i Sylvia Aluoch, advokat i savjetnik za javne nabavke, unutrašnju kontrolu i povrat sredstava u GIZ Programu „Jačanje dobre uprave“ iz Kenije.

O istoj temi govorili su i Mwaniki Gachoka, komesar Komisije Kenije za etiku i borbu protiv korupcije i bivši predsjednik Odobra za reviziju javnih nabavki iz Kenije, Yuri Sidorovich, vodeći partner i voditelj za forenzičke usluge za regiju Adriatic iz Deloittea Slovenija i Elvis Mujanović, viši savjetnik GIZ programa “Jačanje javnih institucija u BiH”.

Panel diskusiju su moderirali Mathias Muehle i Tihana Puzić, vođa tima i viša savjetnica GIZ programa „Jačanje javnih institucija u BiH“.

Elma Delalić, projektna koordinatorica inicijative Sedmice podizanja svijesti o prevarama iz Deloittea BiH, predstavila je rezultate istraživanja „Percepcija studenata o prevari i korupciji u BiH” u kojem je učestvovalo 600 studenata iz Bosne i Hercegovine.

Pored spomenutog, proglašeni su i pobjednici prvog Instagram takmičenja u BiH pod nazivom “Reci NE prevari i korupciji svojim Instagram profilom!” – Ajla Porča i Emina Lemeš sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Edna Porča sa Ekonomskog fakulteta Burch Univerziteta sa Instagram profilom „Break The Corruption Chain“.

Pobjednički tim će imati priliku uraditi praksu u Deloitteu, te biti dio Odbora za koordinaciju i Tima za digitalne medije u organizaciji studentskih događaja na inicijativi Međunarodne sedmice podizanja svijesti o prevarama 2020.

U nastavku sedmice planirano je održavanje niza događaja o različitim temama iz spomenute oblasti, a svi događaji su otvoreni za javnost bez plaćanja kotizacije, saopćeno je iz Deloittea BiH.