Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

U bh. gradovima obilježen Svjetski dan borbe protiv raka dojke (FOTO)

BiH

20160326_2_14960402_6666144_Web

Akcija pod nazivom “Dan narcisa” posvećena borbi protiv tumora dojke u organizaciji Fondacije “Sanela Redžepagić” održana je danas na platou ispred sarajevske Katedrale gdje je još jednom ukazano na važnost prevencije i pregleda u borbi protiv ove bolesti, javlja Anadolu Agency (AA).

Prodajom narcisa, cvijeta koji simbolizira buđenje života i nade, željele su se podstaknuti žene da se ozbiljno bave svojim zdravljem jer su za borbu protiv te opake bolesti od izuzetnog značaja prevencija i rano otkrivanje.

20160326_2_14960402_6666140_Web

Tumor dojke, najčešće maligno oboljenje kod žena, uspješno se liječi čak u 90 posto slučajeva, ako se otkrije na vrijeme. Organizator akcije je Fondacija “Sanela Redžepagić”. Cilj akcije je podstaći žene da se svakodnevno brinu o svom zdravlju, te ih informisati koja je prevencija bolesti. Bit će promovisana i publikacija pod nazivom “Prevencijom do zdravlja”.

Safet Redžepagić, predsjednik Fondacije podsjetio je da je Sanela operska pjevačica koja je od ove bolesti umrla prije sedam godina.

“Mi u Fondaciji povremeno podsjećamo žene da se brinu o svom zdravlju. Mi na ovaj dan prodajemo narcise po povoljnoj cijeni i najvažnije je da imamo afišu u kojoj stoji šta žene trebaju znati o raku dojke”, istakao je Redžepagić.

Prema podacima kojima raspolažu, a koji važe više za Evropu nego BiH, u svakih šest minuta jedna žena umre od raka dojke, a svake dvije minute jedna žena oboli.

“Mi u BiH nemamo čak ni programa ni registra oboljelih. Tako da svi mi koji se bavimo ovim poslom baratamo sa različitim podacima, negdje sa 1.000 negdje sa 1.500. Danas smo ovo organizovali da podstaknemo žene da se brinu o svom zdravlju, da vrše samopregled i naravno kada nešto osjete na tom osjetljivom dijelu svoga tijela da se obrate ljekarima. Ova bolest više ne bira godine. Nekad je bila granica od 50 pa na gore, a sada je od 30 pa na gore”, pojasnio je Redžepagić.

Sara Gavran, čija je tetka bila Sanela Redžepagić kazala je da je problem podizanje svijesti kod građanki koje nisu svjesne da je ovo zapravo i bolest koja obuhvaća i veliki broj mladih osoba.

“Svaki ovaj narcis ovdje je jako bitan jer mora da se pošalje poruka da je jako bitan samopregled. Jako je bitno da mi pazimo na svoje zdravlje. Prvi i osnovni problem je što nema dovoljno mamografa u cijeloj BiH i jer nemamo statističke podatke tako da u većini slučajeva možemo pričati samo o Federaciji ili RS-u. Problem je što se u večini slučajeva kasno otkrije ova bolest”, poručila je Gavran.

20160326_2_14960402_6666141_Web

Pokušali su, kao Fondacija, da naprave projekat pokretnog mamografa i tu su imali poteškoće zbog istog tog sistema.

Fondacija nosi ime po bh. umjetnici Saneli Redžepagić koja je preminula u 37. godini nakon teške bolesti. Roditelji i sestra Sanele Redžepagić osnovali su 2009. godine tu fondaciju kao uspomenu na tu umjetnicu, a cilj im je da se žene u BiH pravovremeno podvrgavaju preventivnim pregledima na rak dojke, te blagovremeno i kvalitetno liječe i uspješno rehabilituju.

Dan narcisa je Svjetski dan borbe protiv raka dojke koji se tradicionalno obilježava posljednje subote u martu.

Zenica

Članovi Udruženja građana “Život“ iz Zenice danas su na Trgu Alije Izetbegovića, te na platou ispred tržnog centra na Kamberovića polju u Zenici dijelili cvijet narcisa, kao simbol borbe protiv raka dojke, javlja Anadolu Agency (AA).

Ovo je tradicionalna ulična akcija ovog udruženja koja se održava već deset godina, a na kojoj svi građani imaju priliku da doniraju novčana sredstva kao i da se upoznaju sa ovom opakom bolešću koja odnosi mnoštvo života. Ove godine UG “Život“ iz Zenice pokrenulo je i peticiju o usvajanju zakona o izdvajanju akciza za duhan za liječenje onkoloških pacijenata i nabavku inovativnih lijekova.

20160326_2_14960896_6667295_Web

Suadeta Bobić, predsjednica Udruženja građana “Život“ rekla je kako se ova akcija održava već deceniju.

“Već punih deset godina UG organizuje tradicionalnu akciju ‘Narcisom protiv raka dojke’ koja je vrlo bitna zbog svakodnevnog upozoravanja stanovništva o značaju ranog otkrivanja raka dojke, koji je najčešće maligno oboljenje kod žena. Isto tako, imamo još jedan događaj, a to je potpisivanje peticije, koju su pokrenula udruženja, njih pet iz Bosne i Hercegovine. Već smo održali dva okrugla stola, a cilj peticije je donošenje zakona o izdvajanju akciza za duhan za liječenje onkoloških pacijenata i nabavku inovativnih lijekova kao i da izmijenimo određene zakone u našoj državi“, rekla je Bobić.

Dodala je kako se vrši i prezentacija programa “Šetnjom za ozdravljenje“, kao i prezentacija jastuka koji se prave svakog utorka za žene koje su tek operisane, kao i kupovina paketića od sredstava prikupljenih ovim programom. Zenica će dobiti oko 100 paketića za sve žene u postoperativnom periodu.

20160326_2_14960896_6667303_Web

Bobić je naglasila kako nije zadovoljna podrškom društvene zajednice.

“Mi kontinuiramo radimo na edukaciji, ali se malo vodi računa o ovim ženama, kao i udruženju. Ono što mi radimo trebala bi da radi država, a mi radimo na izmjeni zakona i donošenju novih zakona, kao i na poboljšanju prava žena, jer u Kantonalnoj bolnici Zenica dešava se da žene ne mogu da prime citostatike jer ih nema. To je za svaku ženu psihičko, dodatno opterećenje“, rekla je Bobić.

Ljekar Harun Drljević, član Udruženja, rekao je kako rak dojke nije samo medicinski problem.

“Karcinom dojke je stalna pojava i ne predstavlja samo medicinski problem nego i javno-medicinski problem jer ovo oboljenje ne pogađa samo žene u starijoj dobi nego i radno sposobne žene, majke, stabilne žene i žene koje su društveno korisne. S druge strane, ovaj problem još uvijek nije uočen, jer smo mi jedina država u Evropi koja nema programa ranog otkrivanja raka dojke. Potpisivanje današnje peticije je krucijalno kako bi stvorili mogućnost radnog screeninga i kako bi se mogućnost liječenja i preživljavanja povećale“, rekao je Drljević.

20160326_2_14960896_6667309_Web

Dodao je kako NVO sektor jedini ukazuje na ovaj problem, ali vjeruje u razvijanje bolje klime za otkrivanje raka dojke, opterećujući ne samo porodice pacijentica koje su oboljele nego i razne fondove. Svi građani Zenice imaju priliku na dva štanda da kupe narcis i daju prilog u visini svojih mogućnosti, ali i potpišu peticiju koja bi omogućila rano otkrivanje raka dojke kroz programe screeninga i ranog otkrivanja najčešće maligne bolesti kod žena.