Sunčano i temperature preko 20 stepeni: Evo kada nam se konačno vraća pravo proljeće

Najpoznatiji bh. meteorolog Nedim Sladić također je najavio poboljšanje vremenskih prilika

Redakcija
3 min čitanja
proljeće vrijeme
Ilustracija

U Bosni i Hercegovini i danas preovladava pretežno oblačno i nestabilno vrijeme, uz padavine u većem dijelu zemlje. U Bosni se očekuju snijeg i susnježica, dok će u nižim predjelima padati kiša, navedeno je u prognozi Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ) BiH.

Glavnina padavina zadržat će se na području Bosne, dok će u Hercegovini biti nešto slabije izražene. Vjetar će puhati umjerenom jačinom iz sjevernog i sjeverozapadnog smjera, uz jake udare u Krajini, jugozapadnim dijelovima Bosne i u Hercegovini.

Jutarnje temperature kreću se između -1 i 5 stepeni, dok je na jugu zemlje toplije, do 8 stepeni. Najviša dnevna temperatura uglavnom će biti između 3 i 10, a na jugu do 14 stepeni Celzijusa.

U Sarajevu se očekuje oblačno vrijeme sa kišom ili susnježicom. Jutarnja temperatura iznosi oko 0 stepeni, dok će maksimalna dnevna temperatura doseći oko 5 stepeni.

Hladni talas

Iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda navode da će se pod utjecajem hladnije i vlagom bogate zračne mase sa sjevera Evrope zadržati niže temperature i česte padavine.

VEZANO Sladić: Stiže nam nova promjena vremena

“Kiša u nižim predjelima, te susnježica i snijeg na planinama zapadne, centralne i istočne Bosne, uz pojačan sjeverni vjetar, dodatno će pojačavati subjektivni osjećaj hladnoće”, navodi se u prognozi.

Nestabilno i promjenljivo vrijeme u Bosni zadržat će se do 3. aprila, dok se u Hercegovini stabilizacija očekuje već od 1. aprila.

Stabilizacija vremena

Do 4. aprila jutarnje temperature u Bosni kretat će se između 2 i 3 stepena, a u Hercegovini između 4 i 7 stepeni. Maksimalne dnevne temperature dosezat će do 10 stepeni u Bosni, odnosno do 15 stepeni u Hercegovini.

Od 5. aprila slijedi topliji period – jutarnje temperature u Bosni kretat će se od 6 do 11, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni. Dnevne temperature će rasti do 19 stepeni u Bosni, te do 23 stepena u Hercegovini.

Najava Sladića

Najpoznatiji bh. meteorolog Nedim Sladić također je najavio poboljšanje vremenskih prilika.

“Ko je za malo ljepše vrijeme poslije 6. aprila neka podigne dva prsta”, napisao je Sladić na svom Facebook profilu.

Prema svemu sudeći, nakon ovog nestabilnog perioda Bosnu i Hercegovinu očekuju prave proljetne temperature.

Podijeli ovaj članak