Velika akcija u FBiH: Skoro pola firmi nije poslovalo zakonito, kažnjene su sa 300.000 KM

Tokom inspekcijskih nadzora zatečeno je 376 prijavljenih i 35 neprijavljenih radnika

Redakcija
5 min čitanja
fiskalni računi
Ilustracija

Inspektori Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine proveli su jučer opsežnu akciju nadzora nad poreznim obveznicima koji obavljaju djelatnosti priređivanja igara na sreću i klađenja, ugostiteljstva, trgovine, građevinarstva, pekarstva te drugih uslužnih djelatnosti. U okviru akcije izvršeno je ukupno 258 kontrola.

Tokom inspekcijskih nadzora zatečeno je 376 prijavljenih i 35 neprijavljenih radnika. Utvrđeno je i da su tri objekta obavljala djelatnost bez odobrenja za rad nadležnog organa, pet poreznih obveznika nije imalo instaliran fiskalni uređaj, dok njih 72 nije evidentiralo promet putem fiskalnih uređaja.

Zbog utvrđenih nepravilnosti, koje uključuju angažiranje neprijavljenih radnika, rad bez potrebnog odobrenja, neevidentiranje prometa i nepostojanje fiskalnih uređaja, zapečaćena su 24 objekta. U 111 kontrola izdati su prekršajni nalozi, a izrečene novčane kazne iznose ukupno 303.850 KM.

Rezultati kontrola po kantonima

Prema podacima Porezne uprave FBiH, čak 43 posto kontrolisanih poreznih obveznika nije poslovalo u skladu sa važećim zakonskim propisima. Na području Zeničko-dobojskog kantona u jednom slučaju inspekcijski nadzor završen je uz asistenciju pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova.

U Kantonu Sarajevo izvršeno je 56 kontrola, tokom kojih je zatečeno 69 prijavljenih i tri neprijavljena radnika. Utvrđeno je da tri obveznika nisu imala instaliran fiskalni uređaj, dok osam nije evidentiralo promet. Zbog nepravilnosti zapečaćena su dva objekta, a u 12 kontrola izrečene su kazne u ukupnom iznosu od 34.500 KM.

Na području Tuzlanskog kantona izvršeno je 48 kontrola. Zatečeno je 79 prijavljenih i 11 neprijavljenih radnika, jedan obveznik bez odobrenja za rad, jedan bez fiskalnog uređaja te 16 obveznika koji nisu evidentirali promet. Zapečaćeno je deset objekata, a u 31 kontroli izrečene su kazne u iznosu od 75.200 KM.

Nastavak nadzora u ostalim kantonima

U Zeničko-dobojskom kantonu obavljene su 32 kontrole, pri čemu su zatečena 54 prijavljena i šest neprijavljenih radnika te devet obveznika koji nisu evidentirali promet. Zapečaćeno je pet objekata, a izrečene kazne iznose 34.600 KM.

Na području Hercegovačko-neretvanskog kantona izvršene su 32 kontrole. Zatečeno je 35 prijavljenih i šest neprijavljenih radnika, jedan objekat bez odobrenja za rad, jedan bez fiskalnog uređaja te osam obveznika koji nisu evidentirali promet. Zapečaćena su dva objekta, a kazne iznose 28.600 KM.

U Srednjobosanskom kantonu obavljeno je 20 kontrola. Zatečena su 33 prijavljena i tri neprijavljena radnika te deset obveznika koji nisu evidentirali promet. Jedan objekat je zapečaćen, a izrečene kazne iznose 33.950 KM.

Manji broj kontrola, ali značajne nepravilnosti

U Zapadnohercegovačkom kantonu izvršeno je 20 kontrola, tokom kojih je zatečeno 25 prijavljenih radnika i šest obveznika koji nisu evidentirali promet. Zapečaćen je jedan objekat, a izrečene kazne iznose 20.100 KM.

Na području Unsko-sanskog kantona obavljeno je 28 kontrola. Zatečen je 51 prijavljeni i četiri neprijavljena radnika te sedam obveznika koji nisu evidentirali promet. U deset kontrola izrečene su kazne u ukupnom iznosu od 32.800 KM.

U Kantonu 10 izvršeno je deset kontrola, pri čemu je zatečeno 11 prijavljenih radnika i pet obveznika koji nisu evidentirali promet. U šest kontrola izrečene su kazne u iznosu od 18.000 KM.

Najava pojačanih kontrola tokom praznika

Na području Posavskog kantona izvršeno je osam kontrola. Zatečeno je devet prijavljenih i dva neprijavljena radnika te dva obveznika koji nisu evidentirali promet. Zapečaćena su dva objekta, a izrečene kazne iznose 21.100 KM.

U Bosansko-podrinjskom kantonu obavljene su četiri kontrole. Zatečeno je deset prijavljenih radnika, jedan objekat bez odobrenja za rad i jedan obveznik koji nije evidentirao promet. Zapečaćen je jedan objekat, a izrečene kazne iznose 5.000 KM.

Iz Porezne uprave FBiH najavili su da će i u periodu predstojećih novogodišnjih praznika provoditi pojačane inspekcijske kontrole. Nadzori će biti usmjereni na provjeru prijave organizovanja muzike uživo, prijavu radnika u Jedinstveni sistem registracije, kontrole i naplate doprinosa, urednu uplatu poreza, evidentiranje prometa putem fiskalnih uređaja te posjedovanje važećeg odobrenja za rad.

Naglašeno je da će u svim slučajevima utvrđenih nepravilnosti biti izricane zakonom propisane sankcije, uključujući i pečaćenje objekata, koji će ostati zatvoreni bez obzira na to da li je u njima planiran ili ugovoren novogodišnji program.

Podijeli ovaj članak