Sudija za prethodni postupak Općinskog suda u Tuzli prihvatio je prijedlog postupajućeg tužioca i odredio mjeru jednomjesečnog pritvora Hajrudinu Malagiću (57) iz Tuzle, zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio produženo krivično djelo ugrožavanje sigurnosti, u sticaju s krivičnim djelom nasilje u porodici.
Pritvor je određen zbog sumnje da je Malagić u dužem vremenskom periodu ozbiljno ugrožavao sigurnost članova porodice i drugih osoba povezanih s oštećenima, čime je izazvao osjećaj straha i uznemirenosti.
Tužilaštvo je navelo da su ispunjeni zakonski uslovi za određivanje pritvora, imajući u vidu težinu krivičnih djela i okolnosti pod kojima su počinjena.
Osnov sumnje
Malagić je osumnjičen da je od augusta 2025. do januara 2026. godine, putem društvenih mreža i aplikacije Viber, svjesno upućivao ozbiljne prijetnje po život i tjelesni integritet svojoj kćerki i zetu, kao i drugim osobama povezanim s njima.
Prema navodima Tužilaštva, takvim ponašanjem ugrozio je njihov mir i sigurnost, te kod oštećenih izazvao snažan osjećaj straha i uznemirenosti.
Osumnjičen je i da je u augustu 2025. godine počinio krivično djelo nasilje u porodici prema maloljetnoj unuci, rođenoj 2011. godine.
Radnje policije
Po nalogu Tužilaštva, pripadnici Sektora kriminalističke policije MUP-a Tuzlanskog kantona i Policijske uprave Tuzla lišili su slobode osumnjičenog.
Nakon provedene kriminalističke obrade, Malagić je predat u nadležnost Tužilaštva Tuzlanskog kantona.
Postupajući tužilac donio je naredbu o provođenju istrage i ispitao osumnjičenog.
Iz Tužilaštva je saopćeno da se istražne radnje nastavljaju, te da će javnost biti informisana o daljnjem toku postupka u skladu sa zakonom.
