Građani Srbije i studenti koji blokiraju fakultete duže od sedam meseci, ujedinili su se sinoć i zajedno odgovorili na to što režim nije ispunio zahtjeve odnosno nije raspisao izbore, niti je uklonio Ćacilend. Zbog toga je sinoć bilo blokirano više od 50 lokacija u više od 20 gradova Srbije, a kako poručuju, blokade se nastavljaju i danas. Oni takođe zahtijevaju i da se oslobode svi uhapšeni.
Građani danas blokiraju saobraćajnice i raskrsnice u Beogradu, Novom Sadu, Užicu, Čačku, Kragujevcu, Zrenjaninu, Smederevu, Subotici, Rumi, Pančevu, Valjevu, Gornjem Milanovcu…
Od prve blokade u Zemunu, koja je pokrenuta juče, širom Srbije se širi talas spontanih protesta. Građani blokiraju ključne saobraćajnice u svojim sredinama, a ovakav vid otpora stručnjaci nazivaju “disperzovanim blokadama” – taktika koju vlast teško može da suzbije, saopštili su iz Kreni-promeni.
Pokret Kreni-promeni podsjeća da se upravo za ovaj model zalagao još u aprilu, kada je predloženo organizovanje čak 400 istovremenih blokada širom zemlje.
“Disperzovane blokade nisu simbolični protest – to je realna moć naroda. Kada se blokiraju ključne saobraćajnice širom Srbije, korumpirani sistem staje,” poručuju iz Kreni-promeni.
Za razliku od tradicionalnih protesta koji se koncentrišu u jednom gradskom jezgru, disperzovani protesti omogućavaju paralizovanje saobraćaja na više lokacija istovremeno, što dodatno otežava reakciju bezbjednosnih službi, dodaju iz Kreni-promeni.
Policija u Novom Pazaru spriječila građane da blokiraju magistralni put ka Crnoj Gori
Novopazarska policija spriječila je danas tridesetak aktivista, studenata i stanovnika ovog grada da blokiraju magistralni put koji vodi ka Crnoj Gori.
Blokadu raskrsnice, kod fabrike Ukras, ranije danas najavio je Zbor građana Novog Pazara, ali se prije njih na toj lokacija pojavila i policija koja je postavljanjem kordona fizički spriječila okupljene da blokiraju tu saobraćajnicu.
Nakon desetak minuta nadmudrivanja i pokušaja građana da izađu na kolovoz, okupljeni su odustali od blokade te raskrsnice i uputili se niz magistralu ka Zelenoj pijaci kako bi probali da na drugim lokacijama zaustave odvijanje saobraćaja.
YUCOM: Više privedenih nakon protesta na Slaviji zbog povreda nisu mogli da iznesu odbranu
Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM saopštio je da je primio informaciju da je više lica privedenih nakon subotnjeg protesta na Slaviji danas izvedeno pred tužioca, te da “zbog ozbiljnih povreda nisu bili u stanju da iznesu odbranu”.
U saopštenju piše da je “postupajuće tužilaštvo obezbijedilo upućivanje privedenih u zdravstvene centre”, te se dodaje da se radi o osobama kojima je bilo određeno zadržavanje do 48 sati.
Pozvali su javne tužioce “da se za privedene obezbijede i pregledi od specijalista sudske medicine sa Instituta za sudsku medicinu”.
“U slučajevima kada postoji osnovana sumnja da su policijski službenici povredili zabranu torture i nečovječnog postupanja, tužilaštvo ima ključnu i nezamenjivu ulogu u pokretanju efikasnih i nezavisnih istraga”, dodaje se.
U Novom Sadu povlače kontejnere sa ulica
Javno komunalno preduzeće “Čistoća” Novi Sad uputilo je apel građanima da u narednom periodu, zbog visokih temperatura, odlažu svoj otpad isključivo u najbliže podzemne kontejnere.
Iz preduzeća su objasnili da će istovremeno povući nadzemne kontejnere sa određenih lokacija u gradu, navodno zbog higijenskih uslova. Reklo bi se da je ovo “puka slučajnost” pošto su od juče građani kontejnerima blokirali ulice u više gradova Srbije.
