Trinaest ljudi je poginulo, a desetine su povrijeđene nakon eksplozije u ogromnom katarskom kompleksu za tečni prirodni (LNG) gas Ras Laffan, koja se dogodila dok su radnici ponovo pokretali operacije zaustavljene nakon iranskog napada u martu.
Vlasti su saopštile da se u nedjelju navečer u lokalnom postrojenju za snabdijevanje gasom Barzan dogodila „tehnička nesreća“.
Katarsko Ministarstvo energetike saopštilo je da je 13 ljudi poginulo, a 66 povrijeđeno. Navedeno je da izvozni kapaciteti postrojenja nisu pogođeni i da ne postoji rizik za okoliš.
Nije poznat obim štete
QatarEnergy nije pružio detalje o tome gdje se u postrojenju dogodila eksplozija niti o obimu štete, ali Saad al-Kaabi, izvršni direktor QatarEnergyja i ministar energetike Katara, rekao je da je pokrenuta istraga o incidentu.
MOSSAD FALSE FLAG IN QATAR 🚨🚨
— Parody Jeff (@Parodyjeffx) June 21, 2026
Qatar’s Interior Ministry reports a massive internal explosion at a strategic industrial zone in Ras Laffan.
Israel is already blaming Iran. pic.twitter.com/b4QDYRABVJ
Eksplozija je tresla prozore i osjetila se širom centra Dohe, izazivajući paniku kod stanovnika više od 70 kilometara od Ras Laffana.
Incident naglašava izazove s kojima se proizvođači nafte i plina u Zaljevu suočavaju u povećanju proizvodnje nafte i plina iz postrojenja zatvorenih tokom rata s Iranom.
