Eksplozije odjekuju Kijevom: Rusi zasuli grad balističkim projektilima

Ruske snage izvele su balistički napad na Kijev, proglašena je zračna uzbuna, a dijelovi grada ostali su bez električne energije

Redakcija
2 min čitanja
napad na kijev

Ruske snage izvele su napad balističkim projektilima na Kijev, zbog čega je u glavnom gradu Ukrajine, ali i u nizu drugih oblasti, proglašena zračna uzbuna, piše Ukrainska Pravda.

Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko potvrdio je napad.

„Eksplozije u glavnom gradu. Kijev je pod balističkim napadom. Djeluju snage protuzračne odbrane. Ostanite u skloništima!“, poručio je Kličko.

Balistički napad u toku

Načelnik gradske vojne uprave Kijeva Timur Tkačenko također je izvijestio da je „neprijateljski napad balističkim projektilima u toku“.

PROČITAJTE JOŠ Zelenski: SAD predlaže da se rat okonča do početka ljeta

Ukrajinske zračne snage saopćile su da su uočeni „brzi zračni ciljevi iznad Černihivske oblasti koji su se kretali prema Kijevskoj oblasti, a potom i prema samom glavnom gradu“.

Nestanak struje i energetska kriza

U najmanje jednom kijevskom okrugu nestalo je struje neposredno nakon napada. Državni operator Ukrenergo ranije je izvijestio da je ukrajinski energetski sistem i dalje pod velikim opterećenjem.

Nuklearne elektrane su djelimično isključene s mreže nakon masovnog ruskog napada na ključnu infrastrukturu u noći sa 7. na 8. februara.

Situacija je posebno teška u Kijevu, gdje stanovnici već danima imaju električnu energiju svega sat i po do dva sata dnevno. U narednim danima očekuje se pad temperature i do minus 19 stepeni Celzijusa, što će dodatno opteretiti energetski sistem zemlje.

Podijeli ovaj članak