Marinette i dalje plovi: Samo još jedan brod iz flotile ide prema Gazi, ostale presreo Izrael

Flotila Global Sumud, koju čine političari i aktivisti među kojima i Greta Thunberg, krenula je iz Španije u septembru s namjerom da probije višegodišnju izraelsku blokadu Gaze

Redakcija
3 min čitanja

Posljednje plovilo međunarodne flotile pomoći za Gazu, brod Marinette, nastavilo je svoje putovanje u petak rano ujutro, iako izraelske vlasti najavljuju da će ga ubrzo presresti.

Prema organizatorima, brod se u šest sati ujutro nalazio oko 120 kilometara od obale Gaze.

Presretanje i hapšenja aktivista

Tokom prethodnog dana izraelska mornarica presrela je četrdesetak brodova, a više od 400 aktivista uhapšeno je u operaciji koja je trajala oko dvanaest sati.

Oni su potom prebačeni u luku Ašdod, gdje ih obrađuje izraelska policija. Vlasti u Tel Avivu najavile su njihovu deportaciju u evropske zemlje, uz tvrdnju da su svi “sigurni i zdravi”.

Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova poručilo je da će svaki pokušaj približavanja flotile Gazi biti spriječen jer bi ulazak u područje sukoba značio kršenje blokade.

Premijer Benjamin Netanyahu zahvalio je vojnicima i mornarici na, kako je rekao, „profesionalno izvršenoj misiji tokom Jom Kipura“.

Humanitarna misija

Flotila Global Sumud, koju čine političari i aktivisti među kojima i Greta Thunberg, krenula je iz Španije u septembru s namjerom da probije višegodišnju izraelsku blokadu Gaze. Organizatori naglašavaju da je riječ o „mirnoj i nenasilnoj humanitarnoj misiji“.

S druge strane, Global Sumud osudio je izraelsku akciju kao „nezakonit napad u međunarodnim vodama“, dok je Amnesty International poručio da se radi o „činu zastrašivanja“.

Jedanaest grčkih učesnika flotile započelo je štrajk glađu, protestujući zbog, kako tvrde, „nezakonitog pritvora“. Hamas je izraelsku intervenciju nazvao „piratskim zločinom“, dok je Turska optužila Izrael za „teroristički čin“.

Međunarodne reakcije

Reakcije nisu izostale ni iz Latinske Amerike – kolumbijski predsjednik Gustavo Petro najavio je protjerivanje izraelske diplomatske misije iz Bogote.

Italija i Španija ranije su uputile ratne brodove kako bi pratili flotilu na dijelu puta, posebno nakon što su u noći 23. na 24. septembar prijavljeni „napadi dronovima“ na brodove, što su osudili UN i Evropska unija.

U Španiji je državno tužilaštvo otvorilo istragu o mogućem kršenju ljudskih prava i potencijalnim zločinima protiv čovječnosti.

Raniji incidenti

Ovo nije prvi put da Izrael presreće međunarodna plovila. Tokom ljeta izraelska mornarica već je zaplijenila dvije jedrilice upućene prema Gazi, na kojima su bile Greta Thunberg i europarlamentarka Rima Hassan. Obje su iskrcane u Izraelu i deportovane.

Podijeli ovaj članak