U Parlamentu Češke Republike u Pragu danas je održana komemoracija povodom 31. godišnjice genocida u Srebrenici, u organizaciji Ambasade Bosne i Hercegovine u Češkoj Republici.
Riječ je o trećoj godini zaredom da se u češkom Parlamentu, u posljednjoj parlamentarnoj sedmici prije ljetne pauze, organizira obilježavanje godišnjice genocida počinjenog u Srebrenici u julu 1995. godine.
Mlinarević: Teško je govoriti o „nikad više“
Prisutnima se obratila ambasadorica Bosne i Hercegovine u Češkoj Republici Martina Mlinarević, koja je podsjetila na stradanja žrtava genocida, s posebnim osvrtom na majke Srebrenice i žene koje su preživjele ratno nasilje.
Govoreći o naslijeđu genocida, ukazala je i na problem njegovog negiranja te veličanja ratnih zločinaca.
“Teško je govoriti o „nikad više“ u vremenu kada svakodnevno svjedočimo novim ratovima i eskalacijama sukoba širom svijeta”, poručila je Mlinarević.
Podrška Češke Bosni i Hercegovini
Potpredsjednica Parlamenta Češke Republike Barbora Urbanová podsjetila je na događaje iz jula 1995. godine te naglasila da se genocid u Srebrenici i danas negira uprkos međunarodnim presudama.
Istaknula je da je važno nastaviti govoriti o istini i čuvati sjećanje na žrtve kako bi se spriječilo ponavljanje sličnih zločina.
Zastupnik u češkom Parlamentu Petr Sokol, član Interparlamentarne grupe prijatelja za Bosnu i Hercegovinu, govorio je o odgovornosti međunarodne zajednice, ali i o evropskoj budućnosti Bosne i Hercegovine.
“Bosna i Hercegovina će uvijek imati podršku Češke Republike na svom putu prema euroatlantskim integracijama”, poručio je Sokol.
Prisustvovali diplomati i predstavnici bh. zajednice
U ime Ministarstva vanjskih poslova Češke Republike prisutnima se obratio direktor za Južnu i Jugoistočnu Evropu Tomaš Szunyog, koji je podsjetio na svoje višestruke posjete Srebrenici i komemoracijama u Potočarima.
Govorio je o važnosti kulture sjećanja, ali i procesa pomirenja kao temelja za stabilnu budućnost.
Komemoraciji su prisustvovali brojni češki parlamentarci, diplomate, veterani koji su služili u Bosni i Hercegovini, predstavnici bosanskohercegovačke zajednice u Pragu te više od 45 ambasadora akreditiranih u Češkoj Republici.
