Macron: Ako se Trump povuče iz ugovora s Iranom, može doći do rata

Redakcija
1 min čitanja

Francuski predsjednik Emmanuel Macron je upozorio da bi povlačenje SAD iz ugovora o nukleranom programu s Iranom moglo dovesti do rata, javlja Reuters.

– To bi otvorilo Pandorinu kutiju. Moglo bi doći do rata, ali ja ne mislim da Donald Trump želi rat – izjavio je Macron u intervjuu za njemački magazin Der Spiegel.

Američki predsjednik je ranije rekao da je sporazum svjetskih sila s Iranom po kojem Teheran obustavlja program nuklearnog naoružavanja, a zauzvrat dobija ublažavanje sankcija, loš.

Trump je zatražio izmjenu sporazuma do 12. maja kada SAD odlučuje o vraćanju sankcija Iranu. Teheran je poručio da bi ponovno uvođenje sankcija značilo kolaps cijelog ugovora koji su potpisali Velika Britanija, Kina, Francuska, Njemačka, Rusija i SAD.

OZNAČENO:
Podijeli ovaj članak