Ukrajinske snage ponovo su zauzele položaje koje je prethodno bila zauzela Rusija blizu Pokrovska, dok Moskva nastavlja pritisak na taj grad u Donjeckoj oblasti, izvijestio je Institut za proučavanje rata (ISW).
Borbe na jugoistoku Ukrajine
Rusija je pokrenula ofanzivu prema gradu, koji je ključno cestovno i željezničko čvorište koje se koristi za opskrbu ukrajinskih jedinica na istoku zemlje.
Rusko ministarstvo odbrane i promoskovski vojni blogeri tvrde da su ruske snage ostvarile uspjehe blizu grada, poput zauzimanja Mihailijke i Cukurine, sela koja se nalaze na jugoistoku, prenosi Index.hr.
Moskva je nastavila ofanzivu istočno od Pokrovska, a jedan izvor je u nedjelju izvijestio da ruske snage počinju koristiti oklopna vozila u napadima te da su pogodile rudnik Koročenka na istočnim rubovima Selidove projektilom zrak-zemlja Kh-38ML.
Ukrajinci vraćaju teritorij
ISW sada navodi da snimke s terena pokazuju ukrajinski napredak jugoistočno od Pokrovska, blizu sela Selidove. “Kijev je ponovo zauzeo izgubljene položaje blizu Selidova, dok su ruske snage nedavno napredovale blizu Torecka, Donjecka i Velike Novoselke”, stoji u izvještaju.
ISW je opisao kako su ruske snage nastavile napade u pograničnom području između Donjecke i Zaporiške oblasti, gdje su ostvarile napredak, iako se čini da to nije dio veće ofanzive.
Informacije s obje strane
Ruski i ukrajinski izvori izvijestili su da su tokom vikenda dijelovi 336. brigade mornaričkog pješaštva i 394. motorizirane pješačke pukovnije Rusije pokrenuli napade blizu Levadina, probivši ukrajinsku odbranu.
Ruski vojni blogeri tvrde da je Moskva zauzela Levadno i napredovala do južnih rubova Novodarivke, iako ISW navodi da nema vizuelnih dokaza za te tvrdnje.
3/3 Ukrainian forces recently regained lost positions near Selydove, and Russian forces recently advanced near Toretsk, Donetsk City, and Velyka Novosilka.
— Institute for the Study of War (@TheStudyofWar) October 13, 2024
Full report: https://t.co/4LIAmKLYb1 pic.twitter.com/j0kpI8V0k3
