Republikanci okrenuli leđa Trumpu: Zastupnički dom glasao za ukidanje carina Kanadi

Većina republikanaca dosad nije pokazala spremnost da se otvoreno suprotstavi Trumpovoj ekonomskoj politici

Redakcija
2 min čitanja
Donald Trump
Donald Trump

Američki Zastupnički dom u srijedu je tijesnom većinom podržao mjeru kojom se nastoje ukinuti carine koje je predsjednik Donald Trump uveo Kanadi. Riječ je o rijetkom primjeru otvorenog otpora donjeg doma Kongresa prema aktuelnom predsjedniku.

Za rezoluciju o okončanju trgovinskih mjera na kanadsku robu glasalo je 219 zastupnika, dok je 211 bilo protiv.

Demokratama se u podršci pridružilo i šest republikanskih zastupnika, uprkos tome što Republikanska stranka ima tijesnu većinu u ovom domu – 218 prema 214 mandata.

Neizvjesna sudbina

Rezolucija sada ide u Senat, gdje su senatorI već dva puta glasali za blokiranje Trumpovih carina prema Kanadi, iako republikanci i tamo imaju većinu. Ipak, čak i ako bude usvojena u gornjem domu, male su šanse da mjera postane zakon.

Očekuje se da bi predsjednik mogao staviti veto, a za njegovo nadglasavanje bila bi potrebna dvotrećinska većina u oba doma Kongresa, što je u ovom trenutku malo vjerovatno.

Većina republikanaca dosad nije pokazala spremnost da se otvoreno suprotstavi Trumpovoj ekonomskoj politici.

Rastuće tenzije

Glasanje u Zastupničkom domu pokazuje sve izraženije podjele unutar Republikanske stranke, posebno kada je riječ o trgovinskoj politici i odnosu prema ključnim saveznicima Sjedinjenih Američkih Država.

Od povratka u Bijelu kuću Trump je uveo više carinskih mjera prema Kanadi, a nedavno je zaprijetio i carinama od 100 posto kao odgovor na prijedlog trgovinskog sporazuma između Ottawe i Pekinga.

Tokom glasanja u Kongresu, Trump je na svojoj društvenoj mreži poručio da će “svaki republikanac koji glasa protiv carina ozbiljno snositi posljedice kada dođu izbori”. Dodao je i da su “carine donijele ekonomsku i nacionalnu sigurnost te da nijedan republikanac ne smije biti odgovoran za uništenje tog privilegija”.

Trumpove trgovinske mjere trenutno razmatra i Vrhovni sud SAD-a, koji bi uskoro trebao donijeti odluku o tome da li je predsjednik imao pravnu osnovu za njihovo uvođenje, navodi BBC.

Podijeli ovaj članak