Rusija upozorava Izrael da ne gađa Bushehr: “To će biti katastrofa usporediva s Černobilom”

Lihačev je mislio na najgoru svjetsku nuklearnu katastrofu 1986. godine, kada je reaktor eksplodirao u Černobilu u sovjetskoj Ukrajini

Redakcija
2 min čitanja
bushehr
Nuklearku Bushehr izgradili su Rusi

Čelnik ruske korporacije za nuklearnu energiju upozorio je u četvrtak da bi izraelski napad na iransku nuklearnu elektranu Bushehr mogao dovesti do “katastrofe u stilu Černobila”.

Portparol izraelske vojske izjavio je da je Izrael napao lokaciju, ali izraelski vojni zvaničnik kasnije je tu izjavu nazvao “greškom” i rekao da ne može ni potvrditi ni negirati da je lokacija Bushehr na obali Zaliva pogođena.

Bushehr je jedina iranska operativna nuklearna elektrana, a izgradila ju je Rusija, prenosi Reuters.

Predsjednik Vladimir Putin kazao je novinarima u ranim jutarnjim satima u četvrtak da je Izrael obećao Rusiji da će ruski radnici – koji grade više nuklearnih postrojenja na lokaciji Bushehr – biti sigurni, čak i dok Izrael pokušava silom degradirati iranske nuklearne kapacitete.

Napad na Bushehr bio bi “više od zla”

Čelnik ruske državne nuklearne korporacije Rosatom upozorio je u četvrtak da je situacija oko elektrane puna rizika.

“Ako dođe do udara na operativni prvi energetski blok, to će biti katastrofa usporediva s Černobilom”, prenijela je državna novinska agencija RIA izjavu Alekseja Lihačeva.

Lihačev je mislio na najgoru svjetsku nuklearnu katastrofu 1986. godine, kada je reaktor eksplodirao u Černobilu u sovjetskoj Ukrajini.

Napad na Bushehr bio bi “više od zla” dodao je Lihačev.

Rusija je evakuirala neke od svojih stručnjaka iz Bushehra, rekao je, ali jezgro radne snage – za koje je Putin rekao da broji stotine ljudi – ostalo je na licu mjesta.

“Spremni smo za svaki scenarij, uključujući brzu evakuaciju svih naših uposlenika”, prenijela je RIA Lihačeve riječi.

Podijeli ovaj članak