Sedmorica muškaraca pakistanskog porijekla osuđena su na ukupno 174 godine zatvora zbog brutalnog seksualnog zlostavljanja dvije maloljetnice u Rochdaleu, na sjeveru Velike Britanije.
Presuda je donesena na Krunskom sudu u Manchesteru, a slučaj se smatra jednim od najtežih u višegodišnjem skandalu povezanom s organiziranim grupama silovatelja u toj regiji, prenosi Euronews.
Vođa bande dobio 35 godina
Zločini su se dogodili između 2001. i 2006. godine, kada su obje djevojčice imale samo 13 godina. Prema navodima Krunskog tužilaštva (CPS), obje žrtve poticale su iz ranjivih sredina i bile su poznate socijalnim službama. Jedna od njih živjela je u sistemu socijalne zaštite.
Muškarci su, navode tužitelji, maloljetnice mamili poklonima i novcem, a prije silovanja često bi ih omamljivali alkoholom ili drogama.
Vođa grupe, 64-godišnji Mohammed Zahid, osuđen je na 35 godina zatvora. Ostali članovi – Mushtaq Ahmed (66), Kasir Bashir (50), Roheez Khan (39), Mohammed Shahzad (43), Nisar Hussain (41) i Naheem Akram (48) – dobili su kazne u rasponu od 12 do 39 godina.
Svi optuženi su tokom procesa negirali krivicu, ali ih je sud jednoglasno proglasio krivima.
“Strašno zlostavljanje bez granica”
Glavni inspektor i viši istražitelj u ovom slučaju, Guy Laycock, istaknuo je kako su muškarci planski iskorištavali djevojčice i uništavali im živote.
“Ovih sedam muškaraca koristilo je ranjivost maloljetnica za vlastitu izopačenu seksualnu korist. Zlostavljali su ih, ponižavali, a zatim odbacivali dok su bile još djeca. Ovo strašno zlostavljanje nije poznavalo granice”, rekao je Laycock, dodajući da su optuženici i tokom istrage i suđenja uporno negirali krivicu, ali dokazi su ih neumoljivo teretili.
Presudom je stavljena nova tačka na višegodišnje istrage koje su razotkrile djelovanje organiziranih kriminalnih grupa odgovornih za seksualno iskorištavanje djece u Velikoj Britaniji.
