Američki predsjednik Donald Trump jučer je priznao da bi njegove carine mogle dovesti do poskupljenja i smanjene dostupnosti nekih proizvoda u SAD-u. Američka djeca možda bi mogla imati dvije lutke umjesto njih 30, rekao je Trump i insistirao da će zbog trgovinskog rata Kina patiti više od SAD-a.
Američki predsjednik pokušava umiriti javnost tvrdeći da njegove carine neće izazvati recesiju, nakon što je novi vladin izvještaj pokazao da se američko gospodarstvo smanjilo u prva tri mjeseca ove godine.
Za sve okrivio Joea Bidena
Trump je odmah okrivio svog prethodnika Joea Bidena, dok je svojoj vladi rekao da Kina “ima ogromne probleme jer njihove tvornice ne rade”, dodavši da SAD-u zapravo i ne treba veliki dio toga što se uvozi iz Kine.
“Znate, neko je rekao: ‘A šta ako police budu prazne’. Možda će djeca imati dvije lutke umjesto 30. Možda će te dvije lutke koštati par dolara više nego inače”, rekao je Trump.
President Trump on U.S. tariffs on China: "Maybe the children will have two dolls instead of 30 dolls, and maybe the two dolls will cost a couple of bucks more than they would normally." pic.twitter.com/h4pYQUvtoc
— CSPAN (@cspan) April 30, 2025
Skok uvoza
Uoči Trumpovog govora je ministarstvo trgovine izvijestilo da se američko gospodarstvo u prvom tromjesečju smanjilo po godišnjoj stopi od 0,3%.
U pozadini ovog pada nalazi se skok uvoza jer su tvrtke pokušavale nabaviti robu prije nego što stupe na snagu opsežni carinski nameti. Čak su i pozitivni pokazatelji većeg domaćeg trošenja upućivali na to da se kupovine događaju unaprijed, prije nego što carine uzrokuju rast cijena.
