U Hrvatskoj istraga zbog više od 9 tona droge, spominje se i BiH

Uskok sumnja da je prvooptuženi 39-godišnjak, od decembra 2019. do aprila 2021., u Hrvatskoj, Španiji, Italiji, Portugalu, Brazilu, Kolumbiji, Dominikanskoj Republici, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Albaniji i drugim zemljama, uspostavio hijerarhijsko-strukturalnu kriminalnu grupaciju te u zajedničko djelovanje povezao ostale optužene, kao i više drugih za sada nepoznatih osoba

Redakcija
6 min čitanja
Ilustracija

Hrvatska policija je završila kriminalistička istraživanja nad 45 osumnjičenih za krijumčarenje više od devet tona droge. Uskok je u Zagrebu pokrenuo istragu protiv njih 20 i za 18 zatražio pritvor, dok bi splitski Uskok odluku o istrazi protiv preostalih 25 trebao donijeti tokom poslijepodneva.

Ravnateljstvo policije Republike Hrvatske je saopćilo da su osumnjičeni uhapšeni na području policijskih uprava splitsko-dalmatinske, zagrebačke, primorsko-goranske, istarske, šibensko-kninske, zadarske i dubrovačko-neretvanske. U policiji dodaju da je većina osoba uhapšena na zagrebačkom području te da se dio osumnjičenih već nalazi u zatvoru.

Akcije Armagedon, Ibiza i Nada

Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović precizirao je u četvrtak da se radi o međusobno povezanim akcijama kodnih naziva Armagedon, Ibiza i Nada, dok je Ravnateljstvo policije u petak saopćilo da je primarna aktivnost članova oba kriminalna udruženja bilo organizovanje međunarodnog krijumčarenja većih količina kokaina sa područja Južne Amerike u Evropsku uniju, pa i Hrvatsku, kao i marihuane iz Albanije u Hrvatsku.

Obje kriminalne organizacije istražitelji sumnjiče da su organizovale krijumčarenje najmanje 6688 kilograma kokaina, 2520 kilograma marihuane i 6500 tableta MDMA, prenosi Hina.

Uskok i policija navode da je kriminalističkim istraživanjem kodnih naziva Armagedon i Ibiza, u kojem su učestvovali policajci iz zagrebačkog Pnuskoka, obuhvaćeno 20 osoba u dobi od 36 do 68 godina, koje se sumnjiče za krivična djela kriminalnog udruženja te neovlaštene proizvodnje i prometa drogama u okviru kriminalnog udruženja.

Krijumčarili tone kokaina i marihuane

Sumnja se da su članovi kriminalnog udruženja, njih 18, tokom 2019., 2020. i 2021. godine, u više navrata organizovali krijumčarenje 3138 kilograma kokaina, od čega je na području Španije i Italije zaplijenjeno 2638 kilograma. Također, sumnja se da su tokom 2020. godine u više navrata prokrijumčarili oko 2520 kilograma marihuane.

Uskok sumnja da je prvooptuženi 39-godišnjak, od decembra 2019. do aprila 2021., u Hrvatskoj, Španiji, Italiji, Portugalu, Brazilu, Kolumbiji, Dominikanskoj Republici, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Albaniji i drugim zemljama, uspostavio hijerarhijsko-strukturalnu kriminalnu grupaciju te u zajedničko djelovanje povezao ostale optužene, kao i više drugih za sada nepoznatih osoba.

U određenim poslovima, prvooptuženom 39-godišnjaku se pridružio i devetnaestooptuženi 46-godišnjak radi krijumčarenja izuzetno velikih količina kokaina iz Južne Amerike do zemalja EU te omogućavanja zainteresiranim osobama ili grupama da nabave kokain s ciljem daljnje distribucije.

Na taj način je u okviru djelovanja grupacije 39-godišnjaka bilo dogovoreno krijumčarenje ukupno najmanje 2520 kilograma konoplje u vrijednosti od najmanje 4,7 miliona eura, s tim da je uspješno prokrijumčareno i zatim preprodano najmanje 1754 kilograma konoplje, za koju je od većih preprodavača u Hrvatskoj naplaćeno najmanje 1,9 miliona eura.

Vrijednost kokaina oko 200 miliona eura

Istražitelji navode da bi vrijednost 6668 kilograma krijumčarenog kokaina na ilegalnom narkotržištu u Hrvatskoj u preprodaji iznosila oko 200 miliona eura, a većinu pošiljki zaplijenile su policije različitih država.

Uskok ističe da je, u odnosu na prvu grupu, krijumčarenje u potpunosti realizovano samo za jednu pošiljku od 500 kilograma u vrijednosti od 15 miliona eura. Ravnateljstvo policije dodaje da je u akciji Ibiza obalska straža SAD-a zaplijenila 1375 kilograma kokaina od ukupno 2300 kilograma te droge krijumčarene iz Kolumbije, dok su pošiljku od 1250 kilograma brazilskog kokaina u cijelosti zaplijenile španske vlasti.

Uskok također sumnja da su 39-godišnjak i 34-godišnjak “oprali” novac stečen krijumčarenjem na način da su ga uložili u kupovinu nekretnina. Policija navodi da je tokom pretresa pronađeno više pištolja, jedna bomba, manja količina droge, veća količina novca i automobil za koji se sumnja da je pribavljen preprodajom droge, a sve to je privremeno oduzeto.

Akcija Nada

Ravnateljstvo policije je saopćilo da je akcijom Nada obuhvaćeno 25 osoba starosti od 30 do 61 godinu, od kojih se četvorica već nalaze u zatvoru. Sumnja se da su nabavili i preprodali najmanje 7,5 kilograma kokaina, 26,4 kilograma heroina, 10,5 kilograma amfetamina, 237 kilograma konoplje, 83 kilograma skanka, 7 kilograma hašiša te 6500 komada tableta MDMA.

Na taj način su pribavili nezakonitu imovinsku korist od najmanje 1,6 miliona eura, koju su međusobno podijelili u zasad tačno neutvrđenim omjerima u skladu s ulogama i vlastitim doprinosom.

Policija sumnja da su preprodaju droge osumnjičeni organizovali u najmanje 71 navrat, a istovremeno je realizovala četiri zapljene droge koje se nesporno povezuju s ovom kriminalnom organizacijom.

U akcijama učestvovalo više od 250 policajaca

Osumnjičene 40-godišnjaka i 41-godišnjaka terete za krivično djelo kriminalnog udruženja, a ostale za neovlaštenu proizvodnju i promet drogama u okviru kriminalnog udruženja. Nakon završenog kriminalističkog istraživanja, osumnjičene osobe su predate pritvorskom nadzorniku, a krivične prijave su podnesene Uskoku, saopćila je policija.

U akcijama hapšenja učestvovalo je 250 policajaca, a među osumnjičenima se, prema pisanju medija, nalaze suvlasnik zagrebačkog narodnjačkog kluba Ritz Mario Gavrić, bivši svjetski prvak u kick-boxingu Marko Benzon i Jakša Cvitanović Cvik, kojeg su mediji ranije nazivali korčulanskim narkobosom. Zagrebačku grupu navodno je predvodio Christian Palić, a splitsku Benzon.

OZNAČENO:
Podijeli ovaj članak