Dan nakon što je efektnim golom i dvjema asistencijama potopio dortmundsku Borussiju, Edin Džeko, u ovom trenutku jedan od najboljih mladih napadača njemačkog prvenstva, stigao je na odmor u Sarajevo.
“Imam sve što mi treba u Wolfsburgu, ali se nekada tako poželim prošetati Sarajevom, da bih dao sve da se tog trenutka mogu naći u svom gradu”, kazao nam je Edin na početku razgovora za SB.
Dogovorili smo se naći na stadionu Željezničara, kluba u kojem je prvi put ozbiljno počeo šutirati loptu. Sjeo je na klupu za rezervne igrače okovanu snijegom i kazao:
“Ova je klupa bila moja sudbina dok sam igrao u Želji. Meni su se ljudi smijali. Govorili kako sam ‘kloc’ kome je i klupa previše. Ali život se nekad čudno poigra s nama, sve se okrene u samo godinu dana. Kada sam odlazio s Grbavice, svi su me gledali s podsmijehom. Danas igram u Wolfsburgu, u Bundesligi, i živim onako kako sam sanjao da živim kao dječak.”
Na “Grbavici” su me otpisali
Edin Džeko je svoj nogometni put počeo 1996. godine u sarajevskom Željezničaru. Godine 2003., kao sedamnaestogodišnjak, prekomandovan je u prvi tim sarajevskog kluba. Iako je sa jedva 17 godina igrao utakmicu Kupa UEFA protiv škotskog Heartsa, za dvije sezone, koliko je profesionalno igrao na Grbavici, nikada nije dobio pravu priliku da dokaže koliko vrijedi.
Kada se počelo pričati o njegovom odlasku, mnogi su govorili kako Džeko nikada neće potpisati ugovor sa klubom iz zapadnog dijela Evrope, te da je pedeset hiljada maraka maksimalan iznos novca koji Željo može dobiti na ime obeštećenja.

“Ljudi u Željezničaru nikada nisu vjerovali u mene. Igrao sam dvije sezone za prvi tim. Nikada nisam osjetio da trener i stručni tim vjeruju u mene. Bio sam dijete kada sam ušao u prvi tim i znao sam nekada odigrati dobru utakmicu, znao sam nekada i podbaciti, ali mi nikad nisu pružili priliku da pokažem sve što znam. Nikada nisu sjeli sa mnom i rekli: ‘Dobro, dečko, odigrao si loše, ali nije kraj svijeta, biće bolje.’
Znao sam ući u igru na petnaestak minuta i odmah čuti prozivanja sa tribina, razne uvrede i poniženja. Niko ne može napraviti ništa za desetak ili petnaest minuta na terenu. Niko, pa ni najveći napadači na svijetu, a kamoli ja sa 18 godina. Niti jednu utakmicu, zbog pritiska koji sam osjećao od prvog dana, nisam odigrao onako kako znam da mogu. Nikada nisam bio opušten. Uvijek sam razmišljao šta će reći navijači ili struka. Kada sam otišao vani, shvatio sam da nije važno šta ko kaže za mene. Važno je samo ono što napravim na terenu”, priča Džeko.
Plišek dogovorio transfer
Češki stručnjak Jirži Plišek, koji je po nikada do kraja razjašnjenim okolnostima naprasno smijenjen s mjesta šefa stručnog štaba Željezničara, insistirao je da Džeko povede sa sobom u Češku. Plišek, koji je danas kao jedan od potencijalnih kandidata za selektora nogometne reprezentacije BiH, Džeki je dogovorio transfer u tamošnjim Teplicama.

Prvu sezonu u Češkoj Edin je proveo na kaljenju u drugoligašu Ústí nad Labem, da bi sezonu prije odlaska u Bundesligu, koju je odigrao u Teplicama, bio proglašen najboljim stranim nogometašem češkog prvenstva, zbog trinaest postignutih golova i dvadesetak asistencija.
“Nisam se mnogo dvoumio kada sam trebao ići u Češku. Nisam imao nikakvih predrasuda kada je u pitanju igranje u toj zemlji. Budimo realni, Češka je, u poređenju s BiH, zemlja idealna kako za život tako i za igranje nogometa. Čim sam otišao tamo, bio sam svjestan kako sam napravio pravi potez. Jirži Plišek je najzaslužniji za ovo što sam postao. Mislim da sam izabrao idealan put za svoj razvoj odlaskom u Češku. Tamo se igra odličan nogomet. Naravno, ne na nivou najjačih liga Evrope, ali mi mislim da je to zbog svega što je dovoljno i potrebno mladom igraču. Pogotovo kada su napadači u pitanju, jer se igra tamošnjih klubova zasniva na jakoj, discipliniranoj odbrani i ko se tamo razvije u dobrog napadača, ima sve preduslove da napravi svjetsku karijeru”, kaže Edin.
Munjevita karijera
Za samo godinu dana igranja u Teplicama Edin je postao jedan od najtraženijih mlađih napadača Evrope. Odlazak u Češku koji je u početku bio mladalačka avantura okončan je potpisom ugovora sa Wolfsburgom, koji je njegovu naklonost osigurao u “mrtvoj trci” sa Werderom. Obeštećenje Teplicama iznosilo je četiri miliona eura. Klub iz grada Volkswagena dobio je napadača na kojem trener Felix Magath, kako je sam kazao, temelji budućnost ovog kluba.
Džeko kaže kako nije imao pojma da se za njega otimaju dva velika njemačka kluba. No kada je na stol stigla konkretna ponuda iz Vučijeg grada, nije dvojio ni trena treba li je prihvatiti ili ne.

“Kada smo igrali posljednju utakmicu češkog prvenstva, ljudi iz kluba su mi kazali kako su skauti Wolfsburga najavili dolazak na utakmicu. Desetak dana kasnije dogovorili smo sve detalje mog transfera. Uopšte nisam imao strah zbog igranja u Njemačkoj. Bio sam svjestan svega, svjestan da dolazim u jednu od najjačih liga na svijetu, da me dovodi klub koji ima velike ambicije, ali se nisam bojao. Oduvijek sam, od prvih dana moje karijere, vjerovao u sebe, znao sam koliko mogu i vjerovao da ću napraviti karijeru u Evropi.”
Najteži korak
Edin priča kako je najteži korak u njegovoj karijeri bio odlučiti se na odlazak, znao je da u BiH nema mjesta za napredak i u dogovoru s roditeljima, posebice s ocem, koji mu je i menadžer, prelomio je i odlučio zaputiti se na zapad. Kada je stigao u Njemačku, nije vjerovao da će odmah steći status prvotimca.
“Htio sam se privići na novu sredinu, naučiti jezik. U tome mi pomažu naši ljudi, imam prekrasnu učiteljicu iz Bosne, ona i njezin muž su mi pri ruci od prvog dana. Sve je bolje nego što sam očekivao.”
Nakon razgovora s trenerom Magathom, shvatio je kako se u gradu Volkswagena stvara tim koji bi za tri godine trebao konkurirati za njemačkog prvaka, a Džeko je jedan od stubova ambicioznih planova. Kako je vrijeme odmicalo, počeo je igrati sve bolje, davati golove i asistirati u pobjedama.
Arhiva Infobiroa/ Razgovor je napravio novinar Nedim Hasić za Slobodnu Bosnu 20.12.2007. godine.
