Nogometne reprezentacije Irana i Novog Zelanda odigrale su neriješeno 2:2 u uzbudljivoj utakmici prvog kola grupe G Svjetskog prvenstva, koja je u ponedjeljak odigrana na stadionu u Los Angelesu.
Susret je imao i snažnu političku pozadinu, budući da su protesti protiv vlasti u Teheranu, ali i okvirni sporazum o okončanju rata između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, stvorili napetu atmosferu uoči i tokom utakmice.
Los Angeles, grad u kojem živi najveća iranska dijaspora na svijetu, bio je mjesto okupljanja nekoliko stotina demonstranata prije početka susreta. Prema procjenama, ispred stadiona se okupilo između 300 i 500 ljudi koji su nosili transparente i zastave s porukama protiv iranske vlade.
Podijeljeni navijači
Utakmica je jasno pokazala podjele među iransko-američkim navijačima. Dio njih isticao je da su rastrgani između ponosa zbog nastupa Irana na najvećoj nogometnoj sceni, ogorčenja zbog odnosa vlasti u Teheranu prema demonstrantima i zabrinutosti zbog američke vojne kampanje u Iranu.
Neki iransko-američki državljani poručili su da bi dolazak na utakmicu za njih značio podršku iranskoj vladi, dok su drugi naglasili da politiku žele ostaviti po strani i pružiti podršku igračima.
Novi Zeland je odlično otvorio utakmicu i rano stigao do vodstva. Elijah Just je volejem pogodio iz kaznenog prostora nakon što mu je Chris Wood pripremio loptu.
Gol Novog Zelanda slavili su i pojedini navijači koji su tokom utakmice iskazivali protivljenje iranskim vlastima, među kojima su mnogi nosili iransku predrevolucionarnu zastavu sa simbolom lava i sunca. Dio njih je prije početka meča izviždao iransku himnu.
Iran uz podršku
Ipak, većina od oko 70.000 gledalaca na stadionu bila je uz iransku reprezentaciju. S tribina se čulo skandiranje “Ir-ran! Ir-ran!”, a stadion je eksplodirao nakon što je Ramin Rezaeian izjednačio nešto poslije pola sata igre.
Rezaeian, jedan od nekoliko iranskih reprezentativaca koji nisu igrali klupski nogomet od februara nakon što je domaća liga suspendovana zbog američkih i izraelskih zračnih napada, najbolje se snašao nakon blokiranog udarca i poslao loptu pored golmana.
Wood i Just ponovo su bili ključni za Novi Zeland početkom drugog poluvremena. Novozelandski kapiten precizno je proigrao 26-godišnjeg napadača, koji je snažnim udarcem vratio prednost All Whitesima.
Iran je odgovorio deset minuta kasnije. Mohammad Mohebbi je sjajno pogodio glavom nakon odličnog centaršuta Rezaeiana i donio novo izjednačenje.
Do kraja susreta Iran je stvorio bolje prilike i bio bliže pobjedi, ali nije uspio postići treći gol. Nakon ovog remija sve reprezentacije u grupi G imaju po jedan bod, jer je Belgija u ponedjeljak odigrala 1:1 protiv Egipta.
Iran, koji je bazni kamp premjestio iz Tucsona u Arizoni u Tijuanu u Meksiku, gdje je dočekan srdačno, vratit će se u Los Angeles, gdje ga u nedjelju očekuje duel s Belgijom. Novi Zeland će istog dana u Vancouveru igrati protiv Egipta.
Remi Urugvaja
U utakmici prvog kola grupe H, nogometaši Urugvaja i Saudijske Arabije odigrali su u Miamiju 1:1.
Saudijska Arabija povela je u 41. minuti preko Abdulelaha Al Amrija, koji je pogodio nakon odbijene lopte poslije kornera i gužve pred urugvajskim golom.
Urugvaj je do izjednačenja stigao u 80. minuti, kada je Max Araujo iskoristio odbijenu loptu i pogodio za konačnih 1:1.
U drugom poluvremenu igralo se uglavnom pred kaznenim prostorom Saudijske Arabije, a najveće zasluge za iznenađujući bod te selekcije pripadaju golmanu Mohammedu Al Owaisu.
Saudijska Arabija je i na prethodnom Mundijalu u Kataru priredila veliko iznenađenje, kada je u prvom kolu savladala budućeg svjetskog prvaka Argentinu rezultatom 2:1.
Ranije u grupi H, Zelenortska Republika je senzacionalno odigrala 0:0 protiv Španije.
