Još 12 klubova se plasiralo u 1/16 nogometne Evropske lige

liga_evrope

Poznato je još dvanaest učesnika nogometne Evropske lige, nakon što su okončane utakmice posljednjeg kola u grupama A, B, C, D, E i F.

Među 32 najbolje ekipe plasirali su se: Fenerbahče, Manchester United, APOEL, Olympiakos, St. Etienne, Anderlecht, Zenit, AZ Alkmaar, Roma, Astra, Athletic Bilbao i Genk.

Roma je remizirala na gostovanju kod Astre u Rumuniji (0:0), a Edin Džeko igrao je posljednjih 20 minuta utakmice.

Uprkos remiju, rumunski sastav prošao je dalje zahvaljujući nevjerovatnom preokretu u Češkoj gdje je Plzen savladao bečku Austriju s 3:2. Ekipa Osmana Hadžikića, golmana koji bi uskoro trebao dobiti bh. pasoš vodila je s 2:0 nakon 40 minuta igre, i imala igrača više na travnjaku više od 80 minuta. No, sve su prokockali i na kraju završili na posljednjem mjestu u grupi. Austrija bi s pobjedom u Plzenu išla dalje kao drugoplasirana.

Skoro identičan preokret viđen je u Belgiji gdje je Anderlecht ugostio St. Etienne. Domaći su nakon pola sata igre vodili s 2:0, no u drugom dijelu Francuzi su potpuno preokrenuli rezultat i slavili s 3:2. Za razliku od meča u Plzenu, ovaj put utakmica nije odlučivala o putniku u nokaut fazu s obzirom da su oba tima već bila osigurala prolaz dalje.