kvalifikacije za sp

Slovenija slavila protiv Hrvatske, Srbija pobijedila Irsku

Srbija je u Beogradu savladala Irsku, dok je Crna Gora odnijela tri boda iz Latvije

Prvo kolo evropskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru donijelo je nekoliko sjajnih utakmica i mnogo uzbuđenja. Najveći trijumf večeri ostvarila je Slovenija u Ljubljani protiv svjetskog vicešampiona Hrvatske. Srbija je u Beogradu savladala Irsku, dok je Crna Gora odnijela tri boda iz Latvije, prenosi Anadolu Agency (AA).

Tvorac velike pobjede Slovenaca na otvaranju grupe H bio je Sandi Lovrič, napadač švajcarskog Lugana, koji je savladao Dominika Livakovića u 15. minuti. Ispostavilo se da je to dovoljno za trijumf protiv favorizovanih Hrvata, koji su imali inicijativu, ali nisu uspjeli doći do gola.

Uspješan debi na klupi Srbije imao je Dragan Stojković Piksi u susret grupe A protiv Irske u Beogradu. Iako su gosti rano poveli u 18. minuti golom Alana Brownea, domaći su uspjeli preokrenuti rezultat. Prvo je Dušan Vlahović u 40. izjednačio, da bi za vodstvo 2:1 pogodio u 69. minuti Aleksandar Mitrović. Trijumf Srbije sedam minuta kasnije potvrdio je novim pogotkom Mitrović. Sjajnu utakmicu u Beogradu zaključio je James Collins golom u 86. minuti za konačan rezultat 3:2 za Srbiju.

Crna Gora je do pobjede također došla preokretom. Domaća Latvija je povela u 40. minuti pogotkom Janisa Ikaunieksa, ali su se za preokret pobrinuo Stevan Jovetić sa dva gola, u 41. i 83. minuti.

Rezultati evropskih kvalifikacija za nogometno Svjetsko prvenstvo 2022. godine u kataru: