Premijer liga BiH

Velež dominantnom pobjedom nad Borcem zakomplikovao borbu za Evropu

velez

Velež je na stadionu Rođeni u Mostaru pobijedio Borac rezultatom 2:0 u utakmici 21. kola m:tel Premijer lige Bosne i Hercegovine. Tako je mostarski tim došao do veoma važnih bodova u borbi za Evropu, a potpuno zasluženo su došli do tri boda nadigravši Banjalučane.

Utakmicu su oba tima otvorila izuzetno oprezno, igralo se na sredini terena i sve do 17. minute nismo vidjeli ništa od ova dva tima. Tada je opasnim ubačajem pred gol Pavlovića zaprijetio Cvijanović, ali je na mjestu bio Vojnović, koji je izbacio loptu u korner, nakon kojeg je Zvonić iz sjajne pozicije šutirao pored gola.

Ponovo je uslijedio mirniji period utakmice i igra se preselila na sredinu terena. Potom je dobro zaprijetio iz slobodnjaka Radović, ali njegov odličan udarac zaustavlja Pavlović. Kada se činilo da nećemo vidjeti golove u prvom dijelu, Velež je odigrao lijepu akciju, Radovac je dodao do Anđušića, a on lijepim udarcem sa 14 metara u sudijskoj nadoknadi matirao Pavlovića.

Rođeni su odlično počeli drugo poluvrijeme. Poslije sjajnog prodora Radovića po lijevoj strani u nastavku akcije lopta je došla do Cvijanovića, koji je udarcem sa ruba šesnaesterca udvostručio prednost mostarskog kluba. Redale su se šanse Veleža nakon pogotka. Georgijević je šutirao preko gola iz slobodnjaka, a potom je Anđušić poslao loptu preko gola.

Cvijanović je šutirao u 56. minuti iz gotovo iste situacije kao kada je postigao pogodak, no ovaj put lopta je išla po sredini gola. Radović je imao dobru priliku u istoj minuti, ali ja Pavlović odbranio. Golman Banjalučana imao je još jednu intervenciju u 63. minuti kada je zaustavio udarac veoma raspoloženog Anđušića.

Feđa Dudić je u 71. minuti izvršio prve izmjene, a tom prilikom zvanični debi upisao je talentovani napadač Faris Zubanović, koji je zamijenio Dejana Georgijevića. Uslijedio je mirniji period, a Borac je šansu napravio tek u 80. minuti kada je Radović izblokirao Georgieva. Odmah na drugoj strani redale su se šanse domaćih.

Prvo je izblokiran udarac Brandaa u 83. minutu, a odmah nakon toga Pavlović je intervenisao nakon udarca Vehabovića. U 84. minuti Zubanović je šutirao glavom, a lopta je otišla malo pored gola. Mostarci su meč mirno priveli kraju, tako da se rezultat nije mijenjao.

Koliko je Velež nadigrao Borac u večerašnjem susretu govori i statistički podatak da je bilo nevjerovatnih 20-1 u šutevima prema golu, od čega je bilo 6-0 u okvir.

Borba za Evropu nakon ovog meča dodatno se zakomplikovala. Sarajevo je vodeće na tabeli sa 46 bodova, a od druge do šeste pozicije razlika je svega dva boda!

Željezničar je drugi sa 37, a isto toliko imaju i trećeplasirani Velež i četvrtoplasirani Široki Brijeg. Borac na petom i Zrinjski na šestom imaju 35 bodova, te je jasno da nas do samog kraja čeka zanimljiva borba za izlazak u Evropu.

Velež – Borac 2:0 (Anđušić 45+1′, Cvijanović 50′)

Stadion: Rođeni (Mostar). Sudija: Irfan Peljto (Sarajevo). Žuti kartoni: Cvijnović (Velež), Uzelac (Borac).

BORAC: Pavlović, Uzelac, Subić, Bosančić (od 46. minute Mehanović), Ćosić, Molls, Vojnović, Vranješ (od 63. minute Čavić), Meleg (od 57. minute Borovčanin), Ziljkić (od 72. minute Georgiev), Zakarić (od 63. minute Šikanjić).

VELEŽ: Kjosevski, Radović, Zvonić, Cheshemdjiev (od 88. minute Alagić), Ćosić, Vehabović (od 88. minute Hajdarević), Radovac, Ovčina, Anđušić (od 71. minute Brandao), Cvijanović (od 82. minute Behram), Georgijević (od 71. minute Zubanović).