Željezničar nakon četiri godine slavio u gradskom derbiju

zeljeznicar-derbi-slavlje 1

Sarajevski rivali Željezničar i Sarajevo su danas na Grbavici odigrali 106. vječiti derbi u okviru 11. kola BH Telecom Premijer lige Bosne i Hecegovine, a Željezničar je slavio pobjedu rezultatom 1:0.

Pred oko 15.000 gledalaca na stadionu domaći tim “plavih” je bolje otvorio utakmicu i imao ozbiljnije prilike da ugrozi gol komšija sa Koševa.

derbi-zeljeznicar-sarajevo 3

Bolju igru Željezničar je krunisao u 25. minuti kada je šut Jovana Blagojevića sa ruba šesnaesterca završio u mreži bordo tima. Lopta je na putu ka golu “zakačila” Brazilca Tiaga i skrenula u nebranjeni dio gola golmana Mateja Delača.

Uslijedio je slavlje navijača i bakljada na južnoj tribini, zbog čega je sudija Ognjen Valjić nakratko prekinuo meč.

derbi-zeljeznicar-sarajevo - manijaci

Do kraja poluvremena Sarajevo je pokušalo izvršiti pritisak na odbranu Željezničara, ali bez većeg uspjeha pa se na odmor otišlo pri rezultatu 1:0 za domaćina.

Drugo poluvrijeme je nastavljeno uz glasne navijačke ovacije, a Željezničar je i u ovom dijelu igre imao izglednije napade za povećanje prednosti.

derbi-zeljeznicar-sarajevo horde zla

Zbog nekoliko kraćih prekida izazvanih povredama igrača sudija je drugo poluvrijeme produžio za 12 minuta, ali rezultat se nije mijenjao. U sudijskoj nadoknadi crveni karton je dobio trener domaćih Denis Mulalić.

Željezničar je današnjom pobjedom prekinuo dugi niz bez pobjede nad Sarajevom koji je trajao još od 2011. godine.

“Sve do tog gola i igrao se fudbal. Imali su sreće da postignu pogodak, a nakon njega nije bilo uopšte fudbala zbog prekida. Danas je bilo svega osim pravog fudbala. Fudbal se danas uopšte nije igrao. U ovoj utakmici niko nije zaslužio pobjedu”, rekao je nakon utakmice trener Sarajeva Miodrag Ješić.

derbi-zeljeznicar-sarajevo 2

U samoj završnici, tačnije sudijskoj nadoknadi od čak 12 minuta, na tribine je zbog brojnih prigovora morao trener Željezničara Edis Mulalić.

zeljeznicar-derbi-slavlje

“Ako je cijena pobjede bilo moje isključenje, onda nek me kazne i pola godine. Bez krvi i požrtvovanja nema pobjede, ali ima tu još mnogo toga za popraviti”, rekao je trener Željezničara Edis Mulalić koji je zbog prigovora sudijama zaradio isključenje.