Michael Phelps peti put na Olimpijadi

Redakcija
1 min čitanja

Američki plivač Michael Phelps (31), najtrofejniji olimpijac svih vremena ostvario je još jedan sjajan rezultat. Na kvalifikacijama za plivački olimpijski tim Sjedinjenih Američkih Država slavio je u trci na 200 metara leptir i izborio nastup u Rio de Janeriu ovog ljeta što će biti njegove pete Olimpijske igre.

Phelps će tako još jednom ući u sportske leksikone, postavši prvi muški sportista iz Amerike koji će nastupiti na pet Olimpijada. Prethodno Phelps je ušao u legendu svjetskog sporta kao najtrofejniji olimpijac sa 18 zlatnih medalja na igrama, a ukupno 22 oko vrata.

Zanimljivo Phelps se nakon Olimpijskih igara u Londonu 2012. godine oprostio od plivanja. No, dvije godine kasnije odlučio je da se vrati u bazen. Uslijedila je nova šestomjesečna pauza zbog vožnje u alkoholiziranom stanju, ali se opet uspio vratiti svojoj velikoj ljubavi plivanju.

„Ovo je vjerovatno bila najteža trka za isplivati koju sam imao u svom životu“, rekao je Phelps nakon što je izborio Rio.

Koliko mu znači ovaj rezultat pokazao je na kraju trke, kada je izronio iz bazena sa pet prstiju podignutih u vazduh.

OZNAČENO:
Podijeli ovaj članak