eurobasket

Njemačka prvi put istoriji uzela evropsku bronzu

njemacka eurobasket

Košarkaška reprezentacija Njemačke je u utakmici za treće mjesto na Eurobasketu savladala Poljsku sa 82:69.

Početak utakmice donio je sjajnu odbranu obje ekipe, ali je Njemačka bila malo bolja u realizaciji svojih prilika pa je povela nakon uvodnih deset minuta sa 19:14.

Domaćin je odigrao odličnu odbranu u drugoj dionici te je dopustio gostima da postignu samo devet poena. Na poluvrijeme se otišlo pri rezultatu 36:23.

Poljska se nije predavala, pa je u odličnoj trećoj dionici smanjila rezultat na 49:54.

Otvaranje posljednje četvrtine donijelo je igru koš za koš, a onda je Poljska napravila seriju od 5:0 i došla do izjednačenja 59:59. Thiemann je zatim pogodio trojku i tako vratio vodstvo Njemačkoj 62:59.

Na nešto više od dvije minute do kraja utakmice Njemačka je imala prednost +10 (76:66) i mirno privela utakmicu kraju (82:69), što joj je donijelo treće mjesto na Eurobasketu. To je prva evropska bronza za njemačku košarku u istoriji.

U pobjedničkoj ekipi najbolji su bili Schroder sa 26 poena i šest asistencija kao i Voigtmann sa 14 poena, dok je u redovima Poljske najefikasniji bio Sokolowski sa 18 poena.