Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

problemi distrikta

Brčko tri decenije od početka rata još uvijek nema zakon koji regulira prava civilnih žrtava rata

brcko arhiv

Pojasnili su kako ta odluka pruža niži obim zagarantiranih prava u odnosu na Federaciju Bosne i Hercegovine i Republiku Srpsku, jer na primjer ona ne predviđa pružanje psihološke podrške žrtvama, koja im je prijeko potrebna, imajući u vidu trajne posljedice zločina koji su preživjeli

Tri desetljeća od početka rata, Brčko distrikt BiH još uvijek nema zakon koji regulira prava civilnih žrtava rata, uključujući žrtve ratnog silovanja ili seksualnog zlostavljanja, već se ona ostvaruju na osnovu Odluke o zaštiti civilnih žrtava rata, upozorili su u srijedu iz organizacije TRIAL International.

Pojasnili su kako ta odluka pruža niži obim zagarantiranih prava u odnosu na Federaciju Bosne i Hercegovine i Republiku Srpsku, jer na primjer ona ne predviđa pružanje psihološke podrške žrtvama, koja im je prijeko potrebna, imajući u vidu trajne posljedice zločina koji su preživjeli.

– Civilne žrtve rata iz Distrikta predugo čekaju na zakonsko rješenje koje bi adekvatno odgovorilo na njihove potrebe i koje bi im konačno vratilo dostojanstvo. Budući da su nepravedno zapostavljene godinama jer su im uskraćena određena prava koja su dostupna žrtvama u FBiH i RS, jasno je da Vlada Brčkog pred sobom ima važan zadatak. Usvajanjem Zakona o zaštiti civilnih žrtava rata, Distrikt može ispraviti ovu nepravdu, ali da bi novi Zakon zaista bio svrsishodan neophodno ga je putem javne rasprave podijeliti sa žrtvama i stručnom javnošću kako bi se kroz uvažavanje njihovih komentara osigurao što kvalitetniji odgovor na stvarne potrebe ove kategorije stanovništva – istaknula je Amina Hujdur, suradnica za komunikacije organizacije TRIAL International.

U ožujku 2020. godine imenovana je radna skupina za procjenu utjecaja propisa i pripremu Nacrta zakona o civilnim žrtvama rata Distrikta, čije je usvajanje bilo najavljeno za kraj 2021. godine. Nacrt zakona je još uvijek predmet rasprave i potrebna je promptna finalizacija i upućivanje u dalju proceduru, uz konsultacije stručne javnosti i žrtava. Stav žrtava je da se postojećom Odlukom definiraju određena prava, ali koja nisu usklađena sa pravima koja ostvaruju preživjele žrtve u RS i FBiH.

– Preživjele žrtve u Brčkom nemaju pravo na psihološku pomoć, nabavku ortopedskih pomagala, banjsko liječenje dok to nije slučaj u ostatku BiH. Nadam se da će Vlada Distrikta imati sluha za naše prijedloge, jer samo tako možemo ostvariti osnovna ljudska prava i biti dio društva. Zakoni moraju biti isti za sve -izjavila je Adila Suljević, predsjednica Udruženja za pomoć preživjelim žrtvama seksualnog nasilja “Suze”.

Zbog nedostatka zakonskog rješenja, preživjeli su izloženi nejednakom tretmanu što im dodatno otežava proces oporavka i integracije u društvo. Distrikt ima jedinstvenu priliku da usuglašavanjem i donošenjem Zakona unaprijedi prava preživjelih te harmonizira zakonodavni okvir s pozitivnim rješenjima postojećih zakona u FBiH i RS, kaže se u priopćenju.