Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

panel diskusija

Dezinformacije su rastući problem, slobodni i nezavisni mediji su najbolji način borbe

birn tekstovi panel DB (4)

Tokom panel-diskusije “Kako zaštititi istinu u eri dezinformacija” zaključeno je da je Bosna i Hercegovine pogodno tlo za dezinformacije jer je većina medija pod utjecajem politike i radi u skladu sa političkim interesima

Na panel-diskusiji povodom obilježavanja Svjetskog dana slobode medija govorili su profesori, predstavnici BIRN-a, CIN-a, magazina BUKA te ambasadorica Švedske u BiH o tome kako zaštititi istinu od dezinformacija. Organizovana je i izložba važnih novinarskih priča koje nisu izazvale potrebnu reakciju pravosudnih institucija, piše CIN.

Tokom panel-diskusije “Kako zaštititi istinu u eri dezinformacija”, održane danas u Sarajevu, zaključeno je da je Bosna i Hercegovine (BiH) pogodno tlo za dezinformacije jer je većina medija pod utjecajem politike i radi u skladu sa političkim interesima.

Panelisti Denis Džidić, direktor Balkan Investigative Reporting Network Bosne i Hercegovine (BIRNBiH), Leila Bičakić, direktorica Centra za istraživačko novinarstvo (CIN), Aleksandar Trifunović, glavni i odgovorni urednik projekta BUKA, ambasadorica Švedske u BiH Johanna Strömquist i Zarfa Hrnjić Kuduzović, profesorica Univerziteta u Tuzli, saglasni su da je glavni problem veliki utjecaj političara i u privatnim i u javnim medijima.

“U BiH su često izvor dezinformacija politički lideri koju daju informacije koje im odgovaraju, a javnost im vjeruje. Moramo pronaći način da sankcionišemo lidere za njihove poluistine”, istakla je Bičakčić.

Ambasadorica Švedske u BiH Johanna Strömquist rekla je da su dezinformacije ozbiljan i rastući problem u cijelom svijetu te da se često koriste za kreiranje tenzija: “Moramo imati slobodne i nezavisne medije – to je najbolji način za borbu protiv dezinformacija”.

Učesnici i publika su prije diskusije imali priliku pogledati zajedničku izložbu “30 godina istraživanja, bez podrške pravosuđa” na kojoj su predstavljeni mali formati izuzetno važnih istraživanja koja nisu izazvala potrebnu reakciju pravosudnih institucija.

Riječ je o ukupno 22 priče koje su dokazale: razna kršenja propisa, korupciju, zloupotrebe, krivotvorenja, malverzacije i sukobe interesa, a na koje pravosudni organi uopće nisu reagovali ili su donosili odluke o nesprovođenju istraga, njihovom obustavljanju ili oslobađajućim presudama. Niti na jednu priču nisu reagovali ni organi vlasti.

“Nalazimo se u sistemu gdje mediji preuzimaju posao institucija”, rekao je direktor BIRN-a Džidić.

Interaktivna panel-diskusija o dezinformacijama i izložba priča su održane povodom obilježavanja Svjetskog dana slobode medija u organizaciji Ambasade Švedske u BiH i BIRNBiH u saradnji sa CIN-om i magazinom BUKA.

Na izložbi su predstavljena četiri istraživačke priče portala Fokus.ba, i to “Otimačina u tri čina: FBiH bi mogla ostati bez desetina miliona maraka zbog Energopetrola” i “Direktor Agencije za upravljanje oduzetom imovinom u jeku krize razvija vlastiti biznis” Semire Degirmendžić, te “Korupcija u vrhu socijalnih ustanova KS: Gdje prestaju prava?” i “Da li će Kanton Sarajevo nabaviti 100.000 nepouzdanih testova iz Kine?” Amila Dučića.