Milorad Dodik dao je intervju za entitetski javni servis RTRS nakon povratka iz Moskve u Banju Luku.
U intervjuu je izjavio da je odluka Interpola da ne raspiše međunarodnu potjernicu za njim “ispravna”, jer se, prema njegovim riječima, u njegovom slučaju radi o političkom progonu, prenosi Anadolu.
“Formalno, to je ispravna odluka. Očekivao sam to, uz određenu rezervu, naravno. Ako ima imalo pravde na svijetu, ne može biti drugačije”, rekao je Dodik i zahvalio državama i liderima koji su se, kako tvrdi, angažovali oko njegovog slučaja – spomenuo je mađarskog premijera Viktora Orbána, Srbiju, Crnu Goru, Rusiju i druge.
“Niko me nije zaustavljao na granici”
Na pitanje kako prelazi državnu granicu uprkos aktivnoj potjernici, odgovorio je da putuje automobilom i da ga niko nije zaustavljao. “Ni ranije me niko nije zaustavljao, stalno sam prolazio. Kakva je to država u kojoj se ne vjeruje jednoj od policijskih agencija”, rekao je, dodavši da uskoro ponovo planira putovanje van granica Bosne i Hercegovine.
Dodik smatra da je “ključ svega pokušaj da se spriječe njegovi međunarodni kontakti”. Istakao je kako su, u posljednjih mjesec dana, njegovi susreti s Orbánom, Vučićem, Netanyahuom, Putinom, evropskim parlamentarcima, austrijskom Slobodarskom partijom i predstavnicima stranke Marine Le Pen izazvali nervozu u Sarajevu, zbog čega je, po njegovim riječima, pokrenuta politička priča o rušenju ustavnog poretka.
“Republiku Srpsku niko ne može zaustaviti”
Rekao je da “Republiku Srpsku niko ne može zaustaviti” te da “savršeno dobro zna šta radi i uvjeren je da je na pravom putu”.
Kazao je i da će Rusija putem svoje diplomatske mreže učiniti sve kako bi zaštitila međunarodno pravo, te je o predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu rekao: “Putin je snažan lider, u njegovoj blizini osjetiš snagu i moć. Iza sebe ima teške dane, poput sukoba u Ukrajini, ali djeluje snažno i pun je energije.” Dodik se s Putinom sastao u utorak u Moskvi.
Rekao je i da je Rusija ranije predložila da se visoki predstavnik Christian Schmidt imenuje na dvogodišnji mandat, nakon čega bi se Ured visokog predstavnika (OHR) zatvorio. “Možda to neće biti sutra, ali to je njihov stav”, rekao je.
“Postoji ideja da se Schmidt izbaci iz BiH”
Dodao je i da, prema onome što se radi “iza kulisa”, postoji ideja da se Schmidt izbaci iz BiH i poništi sve što je do sada učinio, te da bi se u Vijeću sigurnosti UN-a raspravljalo o eventualnom novom visokom predstavniku bez takozvanih bonskih ovlaštenja.
Podsjetimo, Sud BiH zatražio je raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine Republike Srpske Nenadom Stevandićem nakon što su oni prešli državnu granicu dok je za njima bila raspisana unutrašnja potjernica.
Sud BiH je zahtjev za međunarodnu potjernicu dostavio uredu Interpola u Sarajevu.
Granična policija BiH istražuje kako je prešao granicu
Granična policija BiH provodi istragu o tome kako je Dodik prešao granicu s obzirom na to da postoje izvještaji da je delegacija pod rotacijama prešla granični prelaz Rača, bez obaveznog zaustavljanja.
Ranije je državnu granicu prelazio i Stevandić odlazeći u Srbiju na dan velikih studentskih blokada 15. marta. U BiH se vratio nakon nekoliko dana, a javnosti je ostalo nepoznato na koji način se vratio u državu.
Njih dvojica su, zajedno s predsjednikom vlade RS-a Radovanom Viškovićem, osumnjičeni u predmetu Tužilaštva BiH koji se odnosi na krivično djelo napada na ustavni poredak.
