Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Eksperti o visokom obrazovanju: BiH ide sporo u provedbi Bolonjskog procesa

BiH

mostar studenti (9)

“Provedba Bolonjskog procesa u BiH – Trendovi i prakse u visokom obrazovanju” naziv je godišnje konferencije koja je u Mostaru okupila stručnjake za reformu visokog obrazovanja, a održava se u organizaciji Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti i Nacionalnog Erasmus+ ureda u BiH (NEO), a u suradnji sa Skupinom stručnjaka za reformu visokog obrazovanja (HERE).

Konferenciju je otvorila federalna ministrica obrazovanja i znanosti Elvira Dilberović koja je naglasila kako je svrha konferencije prijenos znanja, vještina i iskustava stečenih na međunarodnim HERE trening seminarima i studijskim posjetama održanim u protekloj godini, ali i unapređenje suradnje između HERE eksperata i relevantnih institucija u oblasti visokog obrazovanja.

Podsjetila je na značaj Bolonjskog procesa te napomenula da je usvojen još 1999. godine naglasivši da na žalost Bosna i Hercegovina ide presporo s njegovom provedbom.

“Ovdje više nije stvar samo ljudi koji čine akademsku zajednicu, ovdje je u pitanju i državna politika i nadam se da je današnja konferencija samo jedan u nizu događaja koji će ponovno skrenuti pažnju javnosti da BiH zaista kaska u odnosu na zemlje regije, a posebice zemlje Europske unije”, kazala je ministrica Dilberović.

Ova konferencija, kako je naglasila, samo je jedan u nizu pokušaja da se javnosti odašilje signal za potrebom istinskih reformi, koje podrazumijevaju kvalitetu, vještine, kompetencije, mobilnost studenata i nastavnog osoblja.

Govoreći o trenutnom stanju u visokom obrazovanju osvrnula se posebice na financije koje su kako je naglasila uzrokom velikih razlika i oscilacija i na javnim sveučilištima. Podsjetila je da je Federalnom ministarstvu proračun umanjen za milijun maraka, ali se unatoč tome podržavaju projekte koji se istinski tiču reforme u oblasti visokog obrazovanja.

Stoga je direktor Nacionalnog Erasmus+ ureda u BiH Suad Muhibić govorio o programu Erasmus+ u koji je Bosna i Hercegovina uključena protekle godine i o značaju suradnje, te aktivnostima koje imaju i u kojima mogu sudjelovati.

“Naši studenti imaju mogućnost studiranja na europskim sveučilištima, a također i naši profesori mogu otići u razmjenu kako bi obogatili svoju karijeru i time dali doprinos našem obrazovnom sustav”, naglasio je Muhibić. Interes za ovaj projekt po njegovim riječima je veliki, ali kako je naglasio uvijek ima prostora za više, jer ulaganje u obrazovanje mladih generacija je najbolje i najsigurnije ulaganje u budućnost i prosperitet.